Złote algi w niemieckiej części Zalewu Szczecińskiego. Oficjalne potwierdzenie

Toksyczne złote algi wykryto w niemieckiej części Zalewu Szczecińskiego. Zdaniem ekspertów ich stężenie jest jednak niskie, a występowanie tych glonów w zalewie nie jest niczym nadzwyczajnym - poinformował minister środowiska Meklemburgii-Pomorza Przedniego Till Backhaus.

2022-08-24, 18:54

Złote algi w niemieckiej części Zalewu Szczecińskiego. Oficjalne potwierdzenie

Podejrzewa się, że zwiększone występowanie złotych alg jest jedną z przyczyn masowego śnięcia ryb w Odrze. Odra wpływa do Zalewu Szczecińskiego. Do tej pory nie znaleziono w nim żadnych martwych ryb.

Próbki świeżych ryb zbadane przez właściwy urząd państwowy również nie wykazały żadnych nieprawidłowości ani szkodliwych substancji - zapewnił Backhaus.

Ponieważ toksyna złotych alg nie wpływa na zdrowie ludzi, minister zakłada, że zalecenie, aby nie używać wody z Zalewu i nie kąpać się w nim, wkrótce zostanie zniesione - informuje w środę portal stacji NDR.

Pomoc rządu ze środków publicznych

Od końca lipca obserwowany był pomór ryb w Odrze. Zakaz wstępu do Odry został wprowadzony w województwach: zachodniopomorskim, lubuskim i dolnośląskim. W ubiegłym tygodniu minister klimatu i środowiska Anna Moskwa poinformowała, że Instytut Rybactwa Śródlądowego w Olsztynie w próbkach wody z rzeki znalazł tzw. złote algi, których zakwit może spowodować pojawienie się toksyn zabójczych dla ryb i małży. Obecność toksyn potwierdzają badania gdańskich naukowców.

We wtorek dyrektor Centralnego Laboratorium Badawczego GIOŚ Mirosława Zbroś poinformowała, że badania porównawcze w związku z zanieczyszczeniem Odry wykonały laboratoria w Czechach, w Anglii i w Holandii. Czeskie wyniki są porównywalne z polskimi.

Zobacz także:

Zobacz także: minister Henryk Kowalczyk w "Salonie politycznym Trójki"

łk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej