more_horiz
Wiadomości

Ponad 2 tysiące wydarzeń w prawie 500 miejscowościach. Rozpoczynają się 30. Europejskie Dni Dziedzictwa

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2022 05:36
Ponad 2000 wydarzeń związanych z naszym dziedzictwem narodowym w blisko 500 miejscowościach w całej Polsce - dziś rozpoczynają się 30. Europejskie Dni Dziedzictwa. W ten i kolejny weekend (10-11 i 17-18 września) organizatorzy zaplanowali wydarzenia specjalne, imprezy plenerowe, koncerty, wystawy i zwiedzania.
Dziś rozpoczynają się 30. Europejskie Dni Dziedzictwa.
Dziś rozpoczynają się 30. Europejskie Dni Dziedzictwa.Foto: TT @kultura_gov_pl

Wszystkie wydarzenia będą nawiązywać do hasła tegorocznej edycji "Połączeni dziedzictwem". Wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin powiedział, że Europejskie Dni Dziedzictwa to największy projekt społeczno-edukacyjny w Europie, którego celem jest promocja dziedzictwa kulturowego.

- Hasło tegorocznej edycji wskazuje również na związki dziedzictwa kulturowego Polski i Ukrainy, które w związku z agresją Rosji i przyjęciem milionów ukraińskich uchodźców w naszym kraju staje się coraz bardziej wyraźne. Ten trudny czas stanowi okazję do rozwijania dialogu między naszymi dwoma narodami przy wykorzystaniu bogactwa wspólnej przeszłości - powiedział wiceszef resortu kultury i dziedzictwa narodowego.

Cele EDD

W wielu wydarzeniach będą uczestniczyli przedstawiciele Ukrainy. Na wszystkie wydarzenia Europejskich Dni Dziedzictwa wstęp jest bezpłatny. Głównym celem EDD jest promowanie regionalnego dziedzictwa kulturowego oraz wspólnych korzeni kultury europejskiej. Europejskie Dni Dziedzictwa to wspólna inicjatywa Rady Europy i Unii Europejskiej. Idea EDD narodziła się 3 października 1985 roku w Granadzie podczas II Konferencji Rady Europy.

Polska włączyła się do akcji w 1993 roku. Opiekunowie lokalnych obiektów i placówek kulturalnych w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa zapewniają bezpłatny dostęp do zabytków i innych obiektów kultury - muzeów, skansenów, parków, ogrodów - nie zawsze dostępnych na co dzień dla publiczności lub do których wstęp wiąże się z opłatami.

Patronat

Trzydziesta edycja Europejskich Dni Dziedzictwa objęta jest patronatem narodowym prezydenta Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości. Patronatem medialnym projekt objęło Polskie Radio.


Posłuchaj
00:27 11933155_1.mp3 Jarosław Sellin o Europejskich Dniach Dziedzictwa (IAR)

Posłuchaj
00:26 11933084_1.mp3 Dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa Katarzyna Zalasińska o obecności uchodźców z Ukrainy podczas EDD (IAR)

Posłuchaj
00:23 11933084_3.mp3 Piotr Zubowski, dyrektor Muzeum Kresów w Lubaczowie o EDD (IAR)

Posłuchaj
00:32 11933084_2.mp3 Dyrektor Muzeum Zamkowego w Malborku o obchodach Europejskich Dni Dziedzictwa (IAR)

jb

Zobacz także

Zobacz także