Sytuacja sektora energetycznego w Polsce. Dziś posiedzenie rządu

Dziś o 11.00 zbiera się rząd, który wysłucha informacji ministra aktywów państwowych oraz ministra klimatu i środowiska na temat sytuacji sektora energetycznego. Ministrowie zajmą się także projektem ustawy o zawodzie ratownika medycznego oraz nowelizacją kodeksu wyborczego.

2022-09-20, 01:00

Sytuacja sektora energetycznego w Polsce. Dziś posiedzenie rządu
Rząd musi przesłać projekt budżetu do Sejmu najpóźniej na trzy miesiące przed rozpoczęciem roku budżetowego.Foto: Daniel Gnap/KPRM

W ubiegłym tygodniu rząd przedstawił założenia tarczy solidarnościowej, która zakłada między innymi zamrożenie cen prądu do 2 tysięcy kilowatogodzin rocznie.

Rosnące ceny energii i gazu

Wyższe limity będą miały rodziny 3 plus i z niepełnosprawnymi dziećmi oraz rolnicy. Wsparcie otrzymają firmy energochłonne. Będzie to odpowiedź na rosnące ceny energii i gazu. W tym roku na ten cel zostanie przeznaczonych 5 miliardów złotych.

Ministrowie zajmą się również projektem ustawy o zawodzie ratownika medycznego oraz samorządzie ratowników medycznych. Zawiera ona przepisy, które regulują wykonywanie tego zawodu.

Rząd omówi również projekt nowelizacji kodeksu wyborczego dotyczący praw wyborczych obywateli Wielkiej Brytanii. Celem nowelizacji jest potwierdzenie dalszego przysługiwania w wyborach lokalnych praw wyborczych Brytyjczykom, analogicznych do tych, które posiadali do czasu Brexitu. Kodeks wyborczy zakłada, że w wyborach do rad gmin, mogą startować także obywatele Unii Europejskiej bez polskiego obywatelstwa, ale stale mieszkający w Polsce, jeśli zostaną wpisani do stałego rejestru wyborców.

REKLAMA

Wsparcie dla odbiorców ciepła

W Dzienniku Ustaw opublikowano ustawę o wsparciu odbiorców ciepła. Nowe przepisy przewidują między innymi ograniczenie cen ciepła sieciowego oraz dodatki dla gospodarstw domowych używających do ogrzewania drewna, pelletu, LPG lub oleju opałowego.

Jednorazowy dodatek wynosi 3 tysiące złotych w przypadku, gdy głównym źródłem ciepła jest kocioł na pellet drzewny lub inny rodzaj biomasy, z wyłączeniem drewna kawałkowego. W przypadku głównego źródła ciepła na drewno kawałkowe dodatek wynosi tysiąc złotych, dla ogrzewania na LPG wynosi 500 złotych, a na olej opałowy 2 tysiące złotych. Wnioski o dodatek będą składane do samorządu - wójt, burmistrz albo prezydent miasta będzie weryfikował ich zgodność z wpisem do CEEB. Wypłata dodatku ma nastąpić w ciągu miesiąca od złożenia wniosku.

Czytaj także:

***

System rekompensat będzie działać od 1 października do 30 kwietnia 2023 roku. Ustawa wejdzie w życie jutro.

as

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej