more_horiz
Gospodarka

Taryfy na gaz. Prezes URE rekomenduje zamrożenie cen również w 2023 r.

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2022 11:17
Prezes Urzędu Regulacji Energetyki Rafał Gawin powiedział, że rekomenduje kontynuowanie w 2023 r. działań ograniczających wzrost taryf na gaz. Jak dodał, podwyżki taryf na prąd, o które wnioskują sprzedawcy, są rzędu kilku, a nie kilkunastu czy kilkudziesięciu procent.
Prezes URE: Rekomenduję kontynowanie działań (ograniczających wzrost taryf na gaz) w przyszłym roku
Prezes URE: Rekomenduję kontynowanie działań (ograniczających wzrost taryf na gaz) w przyszłym rokuFoto: Shutterstock/Yevhen Prozhyrko

Rekomenduję kontynowanie działań (ograniczających wzrost taryf na gaz) w przyszłym roku. Są one uzasadnione obecną sytuacją rynkową, notowaniami cen gazu - powiedział Gawin w radiu, przypominając, że taryfy na gaz na 2022 r. są zamrożone na poziomie z końca 2021 r.

Gawin podkreślił, że generalnie jest przeciwnikiem interwencji na rynku, ale "obecna sytuacja rynkowa taką interwencję silnie uzasadnia". - Myślę, że nie jestem tu jedyny, takich głosów pojawia się więcej - dodał.

Ceny zamrożone do końca roku

Ustawa o ochronie odbiorców cen gazu ze stycznia 2022 r. przewiduje zamrożenie do końca tego roku stawek zatwierdzanych przez Prezesa URE taryf na gaz na poziomie z końca 2021 r. Prezes URE podkreślił, że inicjatywa legislacyjna w sprawie przedłużenia tego rozwiązania leży po stronie rządu.

Jak dodał, ze względu na zmienność cen gazu trudno powiedzieć, ile w skali całego roku mógłby wynieść budżet takiej interwencji. Koszty będą zależeć od tego, czy ceny taryfowe zostaną zamrożone na poziomie tego roku, czy też będzie jakiś wzrost w stosunku do dzisiejszej ceny taryfowej - wskazał.

- Zgadzam się na pewno, że bez jakiejkolwiek interwencji wzrost cen gazu może silnie zwiększyć ubóstwo energetyczne - powiedział prezes URE.

Przypomniał, że dzisiejsze taryfy są zamrożone na maksymalnym poziomie 200 zł za MWh, a notowania przekraczają 1000 zł, i sięgały nawet 2000 zł za MWh. To pokazuje, w jakim stopniu ten mechanizm potrzebuje finansowania - zaznaczył Rafał Gawin w rozmowie w radiu Tok FM.

Korekta taryf na energię

Mówiąc o skali podwyżek, jakie we wnioskach o korektę tegorocznych stawek taryf na energię elektryczną zawarli trzej tzw. sprzedawcy z urzędu, prezes URE stwierdził, że "poruszamy się w obszarze kilku procent, a nie kilkunastu czy kilkudziesięciu procent".

Jak podkreślił Gawin, URE zawsze oczekiwał, że przy zatwierdzaniu taryf na rok dana spółka ma zakontraktowany niemal cały wolumen energii elektrycznej na potrzeby odbiorców taryfowanych, co silnie ogranicza ryzyko cenowe. Wnioskowane korekty sprzedawcy argumentują wzrostem zapotrzebowania na energię i ceną zakupu tej dodatkowej energii elektrycznej - wyjaśnił.

Minister Moskwa o taryfach na gaz

W ubiegłym tygodniu tj. 26 sierpnia na temat ewentualnego zamrożenia taryf na gaz wypowiadała się minister klimatu i środowiska Anna Moskwa

- Taryfy na gaz będą zamrożone. Pracujemy nad budżetem państwa, żeby móc uwzględnić potencjalną kwotę - wskazała Anna Moskwa. Jak dodała, "to rozwiązanie będziemy prezentować we wrześniu tak, żeby w pełni móc odpowiedzialnie również te konsekwencje budżetowe wskazać".

Zwróciła uwagę na fakt, że "widzimy, jak waha się cena gazu". - Przepisy mamy zredagowane. One są analogiczne do tych poprzednich - wyjaśniła minister. Jak zapowiedziała Anna Moskwa, we wrześniu rząd przedstawi cały "pakiet energetyczny".

Czytamy także:

PAP/PR24.pl/mk