more_horiz
Wiadomości

Nowy sposób liczenia głosów na wyborach. Fogiel: zmiany zgodne z zaleceniami OBWE

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2022 11:33
Rzecznik PiS Radosław Fogiel powiedział, że rząd chce zmienić sposób liczenia głosów podczas wyborów, aby cały proces był bardziej przejrzysty. Jak dodał, chodzi również o to, aby uniemożliwić jakiekolwiek wpływanie na wynik wyborów i jego kwestionowanie.
Rząd chce zmienić sposób liczenia głosów podczas wyborów, aby cały proces był bardziej przejrzysty
Rząd chce zmienić sposób liczenia głosów podczas wyborów, aby cały proces był bardziej przejrzystyFoto: Dziurek/ Shutterstock

Radosław Fogiel mówił w Programie 3 Polskiego Radia, że zmiany byłyby zgodne z praktykami z innych krajów, zalecanymi przez OBWE. Na przykład każda karta wyborcza miałaby być prezentowana całej komisji wyborczej. Liczenie głosów również odbywałoby się wspólnym udziale wszystkich członków komisji.

Rzecznik PiS Radosław Fogiel podkreślił, że nadal nie powstał żaden projekty ustawy w tej sprawie.

Transparentne wybory

W sobotę prezes PiS w Oleśnicy, zapowiedział, że rządząca koalicja przygotuje ustawę, która wprowadzi zmiany w sposobie liczenia głosów, "tak, żeby był on bardziej transparentny" niż obecny. Jarosław Kaczyński zaznaczył, że musimy stworzyć korpus ochrony wyborów

- Wprowadzimy różne rygory, żeby nie można było robić różnych nieładnych rzeczy, bo z pewnym sceptycyzmem patrzymy na wyniki niektórych wyborów, w szczególności samorządowych – zaznaczył.

Działalność korpusu

Korpus ochrony wyborów to nie jest nic nowego, bo już w poprzednich wyborach miał miejsce - tłumaczyła w Polskim Radiu 24 wicerzecznik PiS Urszula Rusecka.

- Przedstawiciele tego korpusu, osoby, które były świadkami, mężami zaufania podczas wyborów, wskazywały na pewne luki w prawie i możliwości, w których mogłoby dochodzić do niezgodnych z przepisami zachowań czy to komisji wyborczej, czy samego procesu - wskazała.

Posłuchaj
00:22 fogiel liczenie głosów.mp3 Radosław Fogiel o kontroli procesu wyborczego (IAR)

 

Gdyby wybory odbywały się w najbliższą niedzielę, na PiS zagłosowałoby 32,9 proc. ankietowanych, na KO - 27,1 proc., a na Polskę 2050 - 10,6 proc. - wynika z sondażu IBRiS przeprowadzonego dla "Rzeczpospolitej".

Czytaj także:

IAR

Zobacz także

Zobacz także