"Węgry nie wstrzymują ósmego pakietu sankcji". Mateusz Morawiecki w Pradze rozmawiał z Victorem Orbanem
W czwartek w Pradze premier Mateusz Morawiecki powiedział, że "Węgry nie wstrzymują ósmego pakietu sankcji". - To, co próbują niektórzy komentatorzy w Polsce przedstawić, jako obstrukcję i blokadę, okazało się po raz kolejny fałszem i mitem - dodał.
2022-10-07, 00:43
Szef rządu, który przebywa w Pradze, gdzie odbywa się szczyt Europejskiej Wspólnoty Politycznej (EPC) był pytany na wieczornej konferencji prasowej, czy udało mu się spotkać z premierem Węgier Viktorem Orbanem i porozmawiać o wsparciu dla Ukrainy i sankcjach wobec Rosji.
- Tak, jak najbardziej spotkałem się również z panem premierem Viktorem Orbanem, rozmawialiśmy o sankcjach. Po raz kolejny mogę przedstawić dobrą wiadomość, że premier Węgier nie wstrzymuje tego ósmego pakietu - powiedział Morawiecki.
- To, co próbują niektórzy komentatorzy w Polsce przedstawić jako obstrukcję, jako blokadę, okazało się po raz kolejny fałszem i mitem. Nie ma żadnej blokady na ósmy pakiet sankcji. Jesteśmy w pełni zgodni w ramach całej Grupy Wyszehradzkiej - zaznaczył.
Posłuchaj
Ósmy pakiet sankcji
Rada Unii Europejskiej zatwierdziła w czwartek wynegocjowany wcześniej ósmy pakiet sankcji gospodarczych i indywidulanych przeciwko Rosji w związku z eskalacją agresji na Ukrainę oraz bezprawną aneksją obwodów.
REKLAMA
Uzgodniony pakiet wprowadza podstawę prawną pułapu cenowego związanego z transportem morskim rosyjskiej ropy do krajów trzecich oraz dalszych ograniczeń w transporcie morskim ropy naftowej i produktów naftowych do krajów trzecich.
- Praga w centrum uwagi Europy. Czeska stolica szykuje się na unijny szczyt
- Kolejne sankcje na Rosję. Porozumienie jeszcze dziś? Ambasador Sadoś: jesteśmy bardzo blisko
Zakaz transportu morskiego
Konkretnie, zakazane będzie świadczenie transportu morskiego oraz świadczenie pomocy technicznej, usług pośrednictwa lub finansowania bądź pomocy finansowej związanej z transportem morskim do państw trzecich ropy naftowej (od grudnia 2022 r.) lub produktów naftowych (od lutego 2023 r.) pochodzących lub wywożonych z Rosji. Nowy zakaz świadczenia przez statki UE transportu morskiego takich produktów do krajów trzecich będzie obowiązywał od dnia, w którym Rada jednomyślnie podejmie decyzję o wprowadzeniu pułapu cenowego.
Nowy pakiet sankcji rozszerza też zakaz importu wyrobów stalowych pochodzących z Rosji lub wywożonych z Rosji. Dalsze ograniczenia w imporcie nakładane są również na miazgę drzewną i papier, papierosy, tworzywa sztuczne i kosmetyki oraz elementy wykorzystywane w branży jubilerskiej, takie jak kamienie i metale szlachetne, które łącznie generują znaczne dochody dla Rosji. Ograniczona będzie również sprzedaż, przekazywanie dostaw lub eksport dodatkowych towarów wykorzystywanych w sektorze lotniczym.
REKLAMA
Sankcje na osoby i podmioty
Zaakceptowany pakiet zakłada również nałożenie sankcji na osoby i podmioty, które odegrały rolę w organizacji nielegalnych "referendów", przedstawicieli sektora obronnego oraz znanych osób szerzących dezinformację o wojnie. Przewiduje zakaz sprzedaży, dostarczania, przekazywania lub eksportu cywilnej broni palnej i jej istotnych komponentów oraz amunicji, pojazdów i sprzętu wojskowego, sprzętu paramilitarnego oraz części zamiennych.
Ósmy pakiet unijnych sankcji obejmuje również zakaz zajmowania przez obywateli UE jakichkolwiek stanowisk w organach kierowniczych niektórych rosyjskich przedsiębiorstw państwowych lub kontrolowanych przez nie osób prawnych, podmiotów lub organów. Ustanawia całkowity zakaz świadczenia usług związanych z portfelem, kontem lub przechowywaniem kryptowalut na rzecz osób i rezydentów rosyjskich, niezależnie od całkowitej wartości tych kryptowalut, świadczenia usług architektoniczno-inżynierskich oraz doradztwa informatycznego i doradztwa prawnego na rzecz Rosji.
ZOBACZ TAKŻE: Wypowiedź dla mediów premiera Mateusza Morawieckiego po zakończonej sesji roboczej szczytu Europejskiej Wspólnoty Politycznej w Pradze
REKLAMA
PAP/IAR/jb
REKLAMA