more_horiz
Wiadomości

Koreańczycy mają zbudować elektrownię atomową w Polsce. Znamy szczegóły inwestycji

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2022 16:55
Koncern z Korei Południowej prawdopodobnie zbuduje elektrownię atomową w Pątnowie w województwie wielkopolskim. W Seulu podpisano właśnie listy intencyjne w sprawie przyszłej inwestycji.Podpisy pod pierwszym dokumentem złożyły koreański koncern KNHP oraz polskie firmy ZE PAK i PGE. Wszystkie one miałyby finansować budowę. Rządy obu krajów deklarują wsparcie dla inwestycji.
Koreańczycy mają budować elektrownię atomową w Polsce
Koreańczycy mają budować elektrownię atomową w PolsceFoto: Shutterstock.com/Gilles Paire

W Seulu podpisano w sumie dwa dokumenty. Pod jednym podpisały się firmy: koreańska i polskie, a pod drugim wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin oraz koreański minister handlu, przemysłu i energii Lee Chang-Yang. Rządy obu krajów deklarują bowiem wsparcie dla inwestycji.

Wicepremier Jacek Sasin mówił w trakcie uroczystości, że elektrownie atomowe w Polsce to element bezpieczeństwa państwa.

Wydarzenia ostatnich miesięcy, przede wszystkim agresja Rosji na Ukrainę, brutalna wojna, która toczy się u granic Polski, pokazała i unaoczniła nam wszystkim, jak ważne jest bezpieczeństwo państwa. To bezpieczeństwo ma wiele twarzy, ale najważniejsze z tych twarzy to bezpieczeństwo militarne i bezpieczeństwo energetyczne. Nie da się zachować niepodległości bez zapewnienia bezpieczeństwa w tych dwóch obszarach - mówił Jacek Sasin. 

Kilka dni temu polski rząd ogłosił, że w ramach państwowego programu, elektrownię atomową w Polsce miałby zbudować amerykański koncern Westinghouse. Koreańska inwestycja byłaby uzupełnieniem amerykańskiej.

Elektrownia atomowa w Polsce. "Technologia koreańska jest bezpieczna"

Minister handlu, przemysłu i energii Korei Południowej Lee Chang-Yang mówił w czasie uroczystości w Seulu, że inwestycja oznacza nowe miejsca pracy dla Polaków. Podkreślał, że technologia koreańska jest bezpieczna.

- Dla nas najważniejsze jest bezpieczeństwo kraju, ale także bezpieczeństwo dostarczania energii. Korea Południowa posiada najlepszą technologię i ma jedne z najlepszych firmy, które budują elektrownie jądrowe - dodał koreański minister.

Posłuchaj
00:56 12021972_1.mp3 Seul - Koreańczycy mają budować elektrownię atomową w Polsce. Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR) 

Wicepremier Jacek Sasin wyjaśnił z kolei, że rząd chce, aby w sumie w Polsce powstały trzy elektrownie. - My mamy w programie rządowym zapisaną budowę dwóch elektrowni jądrowych. Dzięki tym dokumentom, które dzisiaj podpisaliśmy, obok tych dwóch elektrowni jądrowych powstanie trzecia, budowana przez konsorcjum polsko-koreańskie - poinformował.

Szczegóły finansowe oraz dokładna lokalizacja koreańskiej inwestycji powinny być znane do końca roku. Przedstawiciele rządu nieoficjalnie przyznają, że jest możliwe, iż pierwsze reaktory zarówno w "amerykańskiej" jak i "koreańskiej" elektrowni byłyby gotowe w 2033 roku.

Polski rząd przekonuje, że uruchomienie elektrowni atomowych pozwoli Polsce odejść od gazu i węgla. W przyszłości energia w kraju ma być oparta o źródła odnawialne oraz o atom.

Czytaj także:

Zobacz: Jacek Sasin wicepremier i minister aktywów państwowych w Polskim Radiu 24

IAR

asp

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także