Co dalej z tarczą antyinflacyjną? Piotr Müller: zastępujemy ją innymi narzędziami

Rzecznik rządu Piotr Müller powiedział, że "to nie jest tak, że my chcemy się wycofać z tarczy antyinflacyjnej, my ją zastępujemy innymi narzędziami; jeżeli chodzi na przykład o energię elektryczną, to wprowadzimy maksymalne ceny, czyli taryfowanie, podobnie będzie w przypadku gazu".

2022-11-07, 23:58

Co dalej z tarczą antyinflacyjną? Piotr Müller: zastępujemy ją innymi narzędziami
Rzecznik rządu: nie wycofujemy się z tarczy antyinflacyjnej - zastępujemy ją innymi narzędziami. Foto: Krystian Maj/KPRM

W poniedziałek premier Mateusz Morawiecki pytany na konferencji prasowej, czy zapadła decyzja o rezygnacji z tarcz antyinflacyjnych, odpowiedział, że z tarczy antyinflacyjnej nie rezygnujemy, a jedynie przyjmie ona nową formę ze względu - jak powiedział - na brak zgody na nią ze strony KE.

Przyszłość tarczy antyinflacyjnej

Rzecznik rządu został zapytany w poniedziałek w Polsat News o to, czy tarcza antyinflacyjna nie zostanie przedłużona, dlatego że sprzeciw zgłasza Bruksela.

- Bruksela faktycznie zgłaszała już wcześniej w jakimś sensie groziła nam postępowaniami przed Trybunałem Sprawiedliwości UE. Natomiast to nie jest tak, że my chcemy się wycofać z tarczy antyinflacyjnej, my ją zastępujemy innymi narzędziami - podkreślił Müller.

- Jeżeli chodzi na przykład o energię elektryczną maksymalne ceny, czyli taryfowanie. Tak samo w gazie. Przygotowujemy ustawę gazową o taryfach gazowych, ona w przyszłym tygodniu powinna być na posiedzeniu rządu - mówił rzecznik rządu.

REKLAMA

Na uwagę, że wszystko na to wskazuje, iż od 1 stycznia przyszłego roku nie będzie przedłużenia obniżonych podatków na gaz, nawozy i paliwa, Müller powiedział, że jeżeli chodzi o gaz i energię elektryczną, to będą "inne narzędzia". - Natomiast co do pozostałych rzeczy, to w tej chwili rozmawiamy w rządzie i będziemy o tym decydować w przyszłości - dodał.

Skuteczność rozwiązań

Pytany, czy ten ekwiwalent tarczy w wystarczający sposób będzie pomagał ludziom, Müller odparł: "Będziemy chcieli zrobić, jak najdalej idącą poduszkę finansową, która to zabezpieczy".

Dopytywany, czy będzie to oddane w stosunku jeden do jednego, w stosunku do obecnego rozwiązania rzecznik rządu powiedział, że dzisiaj tego nie zadeklaruje. - Ponieważ nie wiem, jak będzie wyglądała sytuacja na rynkach międzynarodowych. Nawet bez tego (zmiany tarczy) dzisiaj panu nie mogę zagwarantować, jak będzie wyglądała cena paliwa, nawet utrzymując aktualne rozwiązania - zaznaczył rzecznik rządu.

Czytaj także:

Pytany, co z VAT-em na żywność, Müller podkreślił, że jest to ważny element tarczy antyinflacyjnej. - Dlatego przy nim najbardziej będziemy się zastanawiać i analizować skutki ewentualne zmian w tym zakresie. Bo, one są ważnym koszykiem produktowym dla obywateli, ale jeżeli też tam zauważymy, że pewne trendy są bardziej pozytywne, to też będziemy się nad tym zastanawiać - powiedział rzecznik rządu.

Negocjacje z UE

Na pytanie, czy nie ma szans na negocjacje z Brukselą w sprawie utrzymania tarczy antyinflacyjnej, Piotr Müller odparł, że "to zależy w którym obszarze". - Bo, każdy obszar - gaz, energia elektryczna, żywność, nawozy - każdy z nich ma nieco inne regulacje unijne i dlatego tak skomplikowany jest to mechanizm negocjacyjny. W niektórych obszarach jest to możliwe, a w niektórych nie - powiedział.

- Chodzi o to, że my chcemy zamienić te narzędzia, które mamy w tarczy antyinflacyjnej innymi narzędziami, które obniżą też ceny Polakom, bo nie wycofamy się z różnego rodzaju możliwości pomocowych dla obywateli, bo to dla nas to jest priorytet - dodał rzecznik rządu.

W ramach tarczy antyinflacyjnej, która została przedłużona do końca 2022 r., stawka 0 proc. VAT obejmuje podstawowe produkty spożywcze opodatkowane wcześniej 5 proc. podatkiem. Stawka 0 proc. VAT ma także zastosowanie do nawozów, środków ochrony roślin i innych środków wspomagających produkcję rolniczą (zamiast 8 proc.), a także do gazu ziemnego (zamiast 23 proc., a od 1 lutego 2022 r. 8 proc.). Stawka 5 proc. VAT z kolei stosuje się także do energii elektrycznej i cieplnej (zamiast 23 proc., a od 1 lutego 2022 r. 8 proc.), a 8 proc. VAT do paliw silnikowych (zamiast 23 proc.).

REKLAMA

Tarcza Antyinflacyjna obniża stawki akcyzy do poziomu minimum unijnego na energię elektryczną i niektóre paliwa silnikowe, tj. olej napędowy, biokomponenty stanowiące samoistne paliwa, benzynę silnikową, gaz skroplony LPG; zwalnia z tego podatku energię elektryczną wykorzystywaną przez gospodarstwa domowe; obniża akcyzę do poziomu minimum unijnego na lekki olej opałowy. Ponadto tarcza wyłącza sprzedaż paliw silnikowych z podatku od sprzedaży detalicznej.

Zobacz także: Jarosław Krajewski o tarczy antyinflacyjnej

dz/PAP, IAR

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej