Będzie reakcja na szantaż gazowy Rosji. Wiemy, kiedy rząd zajmie się projektem ustawy
- Chcemy zamortyzować ceny ze względu na szantaż gazowy Rosji - poinformował we wtorek rzecznik rządu Piotr Müller.
2022-11-15, 14:31
Müller podczas wtorkowego briefingu w Sejmie został zapytany przez dziennikarzy o kwestię mrożenia cen gazu. - W przyszłym tygodniu na Radzie Ministrów będzie ten projekt ustawy. W poniedziałek był na Komitecie Stałym Rady Ministrów, teraz jeszcze pracujemy nad szczegółami - poinformował.
- Generalnie chodzi o to, aby zamortyzować ceny gazu ze względu na szantaż gazowy Władimira Putina, Rosji. W ogóle przez cały bardzo rozchwiany rynek energetyczny groziły nam ceny gazu kilkaset procent większe niż w zeszłym roku. Chcemy je zamortyzować maksymalnie do kilkudziesięciu procent podwyżki - dodał rzecznik rządu.
Müller był też pytany, czy wyobraża sobie polityków Solidarnej Polski na listach wyborczych PiS. - Tak, wyobrażam sobie. A nawet życzyłbym sobie tego, aby byli na listach Zjednoczonej Prawicy - odparł.
Bonus dla obozu Zjednoczonej Prawicy
Wyraził przekonanie, że to "handicap, bonus dla całego obozu Zjednoczonej Prawicy, jeśli chodzi o kwestię jedności". - Za takie postawy, które dotyczą jedności w polityce, zawsze otrzymuje się pewnego rodzaju bonus, więc zaproszenie na listę Zjednoczonej Prawicy jest aktualne - dodał Müller.
REKLAMA
Pytany o tzw. ustawę wiatrakową podkreślił, że ustawa liberalizująca przepisy dotyczące elektrowni wiatrowych została przyjęta przez rząd i trafiła do Sejmu. Przyznał, że jest różnica zdań, jeśli chodzi o odległości w zakresie budowy takich elektrowni od zabudowań. - Zakładam, że dojdziemy do porozumienia. Porozumiemy się co do tego, jaka to miałaby być odległość - powiedział Müller.
Polityk został też zapytany o kwestię zmian w konstytucji w kontekście konfiskaty majątków rosyjskich oligarchów. Müller wyraził nadzieję, że jeśli pojawi się finalne głosowanie w tej sprawie, to opozycja zmieni zdanie i poprze ten pomysł, zarówno jeśli chodzi o kwestię ograniczenia immunitetu, jak i o nacjonalizację rosyjskich majątków.
- W tej drugiej kwestii jest to o tyle delikatna sprawa, że nie chcielibyśmy doprowadzić do sytuacji, w której w polskim parlamencie taki projekt został odrzucony. Więc on może iść pod głosowanie raczej tylko w takiej okoliczności, w której będziemy mieć deklarację ze strony opozycji, że taki projekt poprą - zaznaczył Müller.
- Jak firmy planują obniżyć koszty energii? Znamy wyniki raportu
- Zamrożenie cen prądu w 2023 r. Prezes Taurona: obejmie ponad 60 proc. gospodarstw domowych
REKLAMA
dn/PAP/kor
REKLAMA