Zamrożenie cen prądu w 2023 r. Prezes Taurona: obejmie ponad 60 proc. gospodarstw domowych

Zaproponowane przez rząd zamrożenie cen prądu będzie dotyczyło ponad 60 proc. gospodarstw domowych, kupujących energię elektryczną od Grupy Tauron - oszacował prezes Taurona Paweł Szczeszek. Dodał, że spółka już przygotowuje się do wdrożenia sposobu rozliczania klientów.

2022-10-10, 13:48

Zamrożenie cen prądu w 2023 r. Prezes Taurona: obejmie ponad 60 proc. gospodarstw domowych
Zamrożenie cen energii ma na celu zabezpieczyć gospodarstwa domowe (taryfa G) przed wzrostami cen energii w 2023 roku.Foto: Shutterstock/Kwangmoozaa

Jak ocenił Paweł Szczeszek, rządowe zapowiedzi projektów osłonowych wywołały naturalny wzrost zainteresowania klientów wysokością rachunków. Stąd m.in. Tauron uruchomił na swojej stronie internetowej kalkulatory, dzięki którym można szacunkowo sprawdzić, ile energii rocznie zużywa gospodarstwo domowe, oraz jak prawidłowo dobrać moc instalacji fotowoltaicznej. Dziennie z kalkulatorów korzysta ponad 2 tys. klientów.

Rozwiązanie zabezpiecza gospodarstwa domowe

Jak podał Tauron, internetowa Strefa klienta jest rozwijana w związku z rządową Tarczą Solidarnościową, która ma chronić Polaków przed gwałtownymi wzrostami cen energii.

"Rozwiązanie to ma na celu zabezpieczyć gospodarstwa domowe (taryfa G) przed wzrostami cen energii w 2023 roku. Będzie to możliwe dzięki wprowadzeniu gwarantowanej ceny za energię elektryczną" - czytamy w komunikacie Taurona.

Czytaj także:

Więcej informacji na temat zamrożenia cen prądu w 2023 roku można znaleźć na stronie tauron.pl. Klienci mogą tam samodzielnie obliczyć swoje roczne zużycie energii oraz zamówić kontakt z konsultantem.

W przyszłym roku ceny prądu będą zamrożone

Przyjęta przez Sejm Ustawa o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku zakłada, że w przyszłym roku ceny prądu będą zamrożone na poziomie z tego roku do limitu zużycia: 2 MWh rocznie dla gospodarstwa domowego, 2,6 MWh dla gospodarstw domowych z osobami z niepełnosprawnościami i 3 MWh w przypadku rodzin z Kartą Dużej Rodziny oraz rolników.

Po przekroczeniu wskazanych limitów zużycia odbiorcy będą rozliczani za każdą kolejną zużytą ilość energii według stawek taryf lub cenników obowiązujących w 2023 r.

Z zamrożenia cen wyłączeni będą odbiorcy, którzy wcześniej zawarli rynkowe umowy gwarantujące im stałą cenę za energię elektryczną w 2023 r.

REKLAMA


PR24.pl, PAP, DoS

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej