more_horiz
Gospodarka

UE musi ustabilizować rynek energii. Minister Buda: oczekuję twardych działań KE

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2022 08:41
- Energia będzie, martwimy się tylko o jej cenę. Dlatego Polska zaproponuje Brukseli wprowadzenie zmian na rynku energii, a duzi producenci dostaną pomoc wartą kilka miliardów złotych - mówi na łamach "Pulsu Biznesu" minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.
Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda: mam nadzieję, że 9 września na radzie ministrów UE zostaną podjęte decyzje, które ustabilizują rynek.
Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda: mam nadzieję, że 9 września na radzie ministrów UE zostaną podjęte decyzje, które ustabilizują rynek.Foto: Pixabay.com

Pytany, czy rząd ma plan B na wypadek problemów z energią, szef resortu rozwoju odparł, że oczywiście są takie plany.

Wskazał, że Ministerstwo Klimatu przedstawiło plany ewentualnych wyłączeń w przypadku braku gazu.

- Nie przewidujemy jednak, że nastąpi to w najbliższym sezonie. Ten problem mają Niemcy, ale to skutek błędnej polityki Angeli Merkel zorientowanej na Nord Stream 1 i 2. Dużo większą niż my część prądu Niemcy produkują z gazu, więc mają też obawy o energię elektryczną. My jesteśmy w dużo lepszej sytuacji - stwierdził.

Energia musi być sprzedawana po najwyższej cenie

- Obawiamy się nie o to, czy energia będzie, tylko o jej cenę. Oczekuję twardych działań i wykorzystania instrumentów Komisji Europejskiej. Mam nadzieję, że 9 września na radzie ministrów UE zostaną podjęte decyzje, które ustabilizują rynek i do połowy września będzie coś wiadomo - dodał.

Na pytanie, czego oczekuje od Komisji Europejskiej, minister zaznaczył, że Komisja ma kompetencje na wspólnym rynku energii.

- Produkujemy w Polsce energię z węgla po 700-800 zł za MWh, a ceny na giełdzie wynoszą 2,1 tys. zł, bo wyznacza je najdroższe medium, czyli gaz. Energia z OZE kosztuje 300 zł/MWh, a też musi być sprzedawana po najwyższej cenie - wskazał.

Rząd realizuje działania na rynku krajowym

- Minister Anna Moskwa przedstawi na radzie 9 września propozycję, by ceny odnosiły się do produkcji. Obecny system jest absurdalny, dobry na czas pokoju, ale nie na obecny. Komisja jest w stanie systemowo rozwiązać problem wysokich cen - stwierdził minister.

Podkreślił, że rząd realizuje też działania na rynku krajowym.

- Jestem po spotkaniach z przedstawicielami branż ceramicznej, cementowej i hutniczej. Dla największych energochłonnych przedsiębiorców przygotujemy kilkumiliardowy program, który ogłoszę w ciągu kilku dni - przekazał minister Buda.

PR24.pl, PAP, DoS