more_horiz
Gospodarka

Prezes Tauron o cenach energii: działania rządu dają szansę Polakom na spokojne opłacanie rachunków

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2022 14:34
Spółka Tauron Ciepło jest w pełni przygotowana do zbliżającego się sezonu zimowego, mamy wystarczające zapasy paliwa, wszystkie remonty zostały zakończone - powiedział prezes Tauronu Paweł Szczeszek na antenie Polskiego Radia 24. Dodał, że spółka zawsze - nie tylko w dobie wysokich cen - nakłaniała do oszczędzania energii.
Według deklaracji prezesa Tauron, spółka Tauron Ciepło jest w pełni przygotowana do zbliżającego się sezonu zimowego.
Według deklaracji prezesa Tauron, spółka Tauron Ciepło jest w pełni przygotowana do zbliżającego się sezonu zimowego.Foto: Tauron

- Wszystkie nasze źródła ciepła są gotowe do sezonu, więc mamy bardzo dobrą wiadomość dla wszystkich odbiorców ogrzewania od Tauron Ciepło, że mogą spać spokojnie - podkreślił Paweł Szczeszek.

Dodał, że sytuacja w tym roku jest nawet lepsza niż zazwyczaj, bo nie przedłużył się żaden remont, co czasami się zdarza.

Dostawy węgla realizowane są na bieżąco

Paweł Szczeszek poinformował, że ze względu na zawirowania na rynku węgla w Polsce spółka uzupełnia krajowe zakupy importem surowca.

- Przede wszystkim zapewniamy węgiel dla naszych ciepłowni i elektrociepłowni z kopalń należących do spółki Tauron Wydobycie, a niedobory uzupełniamy importem. Dostawy realizowane są na bieżąco, nawet dzisiaj przyjechało kilka kolejnych pociągów z węglem. Z tego względu nie przewidujemy problemów, jeśli chodzi o brak węgla, zarówno dla produkcji ciepła, jak i energii elektrycznej - podkreślił prezes Taurona.

Paweł Szczeszek dodał, że bezpieczeństwo zapewniają także dodatkowe dostawy z Polskiej Grupy Górniczej.

Reakcja na sytuację rynkową

Prezes spółki Tauron mówił także o cenach energii, która od wielu miesięcy znacząco rośnie. Przypomniał, że reakcją na sytuację rynkową są działania osłonowe rządu, które dają szansę i możliwość Polakom spokojnego pokrywania rachunków.

- Warto przypomnieć chociażby o zamrożeniu cen energii dla gospodarstw domowych, które zużywają do 2 tys. kWh, limicie 2,6 tys. kWh dla dużych rodzin, czy 3 tys. kWh dla rolników, to są realne mechanizmy i działania osłonowe - podkreślił Paweł Szczeszek.

Energii nie należy marnotrawić

Szef koncernu energetycznego odniósł się także do rządowego apelu o oszczędne gospodarowanie energią elektryczną.

- Nie tylko teraz, ale zawsze staliśmy na stanowisku, że energię należy oszczędzać. I bez względu na cenę, nie należy jej marnotrawić, chociażby z pobudek środowiskowych, nie tylko ekonomicznych - zaznaczył prezes spółki Tauron.


Posłuchaj
09:30 Rozmowa z prezesem Tauronu Pawłem Szczeszkiem - PR24_AAC 2022_10_07-13-19-59.mp3 Rozmowa z prezesem Tauronu Pawłem Szczeszkiem (PR24)

 

PR24.pl, DoS/koz