Ogłoszono laureatów Nagród Mediów Publicznych 2022. Kto otrzymał statuetkę?

2022-12-05, 21:23

Ogłoszono laureatów Nagród Mediów Publicznych 2022. Kto otrzymał statuetkę?
Przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański z laureatami i uczestnikami uroczystej Gali Nagród Mediów Publicznych w Warszawie. Foto: PAP/Marcin Obara

Ogłoszono nazwiska zwycięzców Nagrody Mediów Publicznych 2022 w kategoriach: Muzyka, Obraz, Słowo i Idea. Nagrody przyznają poszczególne media publiczne - Polskie Radio (Muzyka), Telewizja Polska (Obraz), Polska Agencja Prasowa (Słowo) oraz rozgłośnie regionalne Polskiego Radia (Idea).

Pierwszy raz nagrody Mediów Publicznych wręczono w 2008 r., a w 2019 roku, z inicjatywy Krzysztofa Czabańskiego, przewodniczącego Rady Mediów Narodowych, przywrócono ich przyznawanie. Laureatem w kategorii Muzyka został wówczas Jan Ptaszyn Wróblewski.

Laureaci Nagrody Mediów Publicznych 2022

Nagrodę w kategorii Muzyka Polskie Radio przyznało Łukaszowi Borowiczowi za promocję polskiej muzyki za granicą oraz za jego inicjatywy koncertowe i wydawnicze, które przywracają zapomniane dzieła polskiej literatury symfonicznej i operowej.

W kategorii Słowo Nagrodę Mediów Publicznych otrzymał socjolog i publicysta prof. Andrzej Zybertowicz, społeczny doradca prezydenta Andrzeja Dudy. Nagrodę w tej kategorii przyznała Polska Agencja Prasowa. Jak stwierdzono w uzasadnieniu, twórczość Andrzeja Zybertowicza nie jest literaturą zwykłą ani niezwykłą, tylko literaturą faktu. Faktu naukowego dostrzeżonego okiem bystrego socjologa, objaśnionego i zinterpretowanego bez oglądania się na obowiązuje w danym momencie "naukowe" trendy.

Laureatką Nagrody Mediów Publicznych w kategorii Obraz została reżyserka filmów dokumentalnych i scenarzystka Maria Dłużewska. Osiągnięcia w dziedzinie obrazu nagradza Telewizja Polska. Maria Dłużewska, reżyserka ponad 40 filmów dokumentalnych, została doceniona przez Kapitułę za twórczość dokumentalną, otwartość na świat i dbałość o pamięć o polskim dziedzictwie.

Nagrodę Mediów Publicznych w kategorii Idea otrzymał Leszek Długosz. Laureat to legendarny współtwórca Piwnicy pod Baranami, poeta, pieśniarz, kompozytor i felietonista. Zwycięzca jest uznawany - obok Marka Grechuty i Ewy Demarczyk - za jeden z najbardziej twórczych filarów poetyckiej rewolty w Krakowie. Jest też kawalerem Orderu Orła Białego. W skład Kapituły, która wyłoniła tegorocznego laureata w kategorii Idea, weszli prezesi siedemnastu rozgłośni regionalnych Polskiego Radia.

Posłuchaj

Andrzej Zybertowicz podziękował za docenienie podczas uroczystej gali w siedzibie Telewizji Polskiej (IAR) 0:19
+
Dodaj do playlisty

Posłuchaj

Łukasz Borowicz, odbierając nagrodę, dziękował Polskiemu Radiu (IAR) 0:29
+
Dodaj do playlisty

Posłuchaj

Maria Dłużewska odbierając statuetkę powiedziała, że nagroda należy się bohaterom jej filmów (IAR) 0:32
+
Dodaj do playlisty

Posłuchaj

Leszek Długosz nie mógł osobiście odebrać nagrody. W przesłanym filmie powiedział, że już od lat 60. ubiegłego wieku występuje w mediach w różnych rolach (IAR) 0:19
+
Dodaj do playlisty

Nagroda Mediów Publicznych w kategorii Muzyka

Nagroda w kategorii Muzyka została ustanowiona w celu wspierania i popularyzacji polskiej twórczości, propagowania kultury i działalności artystycznej budującej polską świadomość i wspólnotę. Honorowani są twórcy, których działalność artystyczna wniosła niepodważalny wkład w polską kulturę oraz przyczyniła się do budowania wspólnoty narodowej.

W skład Kapituły, która wyłoniła tegorocznego laureata w kategorii Muzyka, weszły wybitne postaci świata kultury - Piotr Beczała, Józef Skrzek, Kasia Moś, Krzysztof Herdzin i Krzysztof Ścierański.

Kim jest tegoroczny laureat Nagrody w kategorii Muzyka?

Tegoroczny laureat wyróżnienia - Łukasz Borowicz - jest dyrygentem i nieocenionym promotorem polskiej muzyki. Nagrał ponad sto albumów, w tym z Polską Orkiestrą Radiową oraz Konzerthausorchester Berlin m.in. wszystkie koncerty skrzypcowe Grażyny Bacewicz oraz komplet dzieł symfonicznych Andrzeja Panufnika, za co został uhonorowany Special Achievement Award. Quo Vadis Feliksa Nowowiejskiego nagrane z Orkiestrą Filharmonii Poznańskiej zostało wyróżnione nagrodą ICMA 2018 w kategorii Choral Music. Jego nagrania z polską muzyką fortepianową uhonorował również Magazyn BBC Music.

Dla Polskiego Radia zarejestrował prawie 800 utworów, z czego największą część "radiowego dorobku" stanowią dzieła polskich kompozytorów i realizacje z udziałem wybitnych polskich wykonawców. Jego inicjatywy koncertowe i wydawnicze przywracają zapomniane dzieła polskiej literatury symfonicznej i operowej.

Retransmisji gali, podczas której przyznano Nagrody Mediów Publicznych, będzie można wysłuchać w środę 7 grudnia o godz. 21.00 na antenie radiowej Jedynki.

Nad Nagrodą Mediów Publicznych honorowy patronat objęła Rada Mediów Narodowych. Zwycięzcy poszczególnych kategorii otrzymują statuetkę oraz 100 tys. zł. Uroczysta gala odbywa się w siedzibie Telewizji Polskiej.

Posłuchaj

Łukasz Borowicz, odbierając nagrodę, podkreślił, że nagrania w Polskim Radiu i z radiowymi zespołami darzy wielkim sentymentem (IAR) 0:25
+
Dodaj do playlisty

Posłuchaj

Krzysztof Czabański powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej, że media publiczne prezentują dokonania twórców szerszej publiczności (IAR) 0:27
+
Dodaj do playlisty

***

Polskie Radio jest największym publicznym nadawcą radiowym w Polsce, emituje autorskie audycje muzyczne, programy publicystyczne, popularnonaukowe, edukacyjne, społeczne, rozrywkowe, familijne, religijne oraz słuchowiska i reportaże.

Posiada cztery ogólnopolskie programy - Jedynkę, Dwójkę, Trójkę, Polskie Radio 24 oraz Polskie Radio dla Zagranicy, a przez Internet, aplikacje i w systemie DAB+ nadaje: Czwórkę, Polskie Radio Dzieciom, Polskie Radio Chopin, Polskie Radio Kierowców i Polskie Radio dla Ukrainy.

Portal polskieradio24.pl publikuje codziennie najważniejsze wiadomości z kraju i ze świata oraz udostępnia unikatowe serwisy specjalne, materiały archiwalne i multimedia.

Posłuchaj

Przewodniczący Rady Mediów Narodowych podkreślał znaczenie nagród oraz misję mediów publicznych (IAR) 0:26
+
Dodaj do playlisty
Czytaj również:

IAR/jmo/kor

Polecane

Wróć do strony głównej