Bezpieczeństwo Polski. Rzecznik rządu: zaczęliśmy zbrojenia wcześniej niż inne kraje
Rzecznik rządu Piotr Müller podsumował mijający rok w kwestii działań rządu, mających zapewnić Polsce bezpieczeństwo. Jak mówił na konferencji prasowej, nasz kraj rozpoczął zbrojenia wcześniej niż inne, ponieważ wiedział, że działania na polsko-białoruskiej granicy są elementem wojny hybrydowej:
2022-12-30, 14:28
Piotr Müller przypomniał, że jeszcze przed wybuchem wojny za naszą wschodnią granicą, Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o obronie ojczyzny, a następnie - już w sytuacji wojennej - Sejm ją przyjął.
- Zwiększyła finansowanie sił zbrojnych, wprowadzała nową koncepcję obrony powszechnej i zwiększyła liczbę wojska polskiego - wyliczył rzecznik rządu.
Wskazał, że 2015 r. te wydatki na obronność wynosiły 37 mld zł, a w roku 2023 będzie to już 97,4 mld zł.
Posłuchaj
REKLAMA
Rzecznik rządu podkreślił, że dzięki temu Polska wypełnia swoje sojusznicze zobowiązania - jesteśmy jednym z tych krajów NATO, które z naddatkiem spełnia swoje zobowiązania finansowe, jeśli chodzi o wydatki na armię. W przyszłym roku wydatki na obronność z budżetu wzrosną do 3 procent PKB.
- W ostatnim czasie zawarliśmy szereg umów na dostawę nowoczesnego sprzętu wojskowego, który wzmacnia polską armię - podkreślił Müller, wskazując na czołgi Abrams, zestawy rakietowe Piorun, wielozadaniowe śmigłowce, zdalnie sterowane systemy wieżowe, czołgi K-2 i armatohaubice Krab.
REKLAMA
Posłuchaj
Także Ministerstwo Obrony Narodowej we wpisie na Twitterze podsumowało mijający rok, a szef tego resortu Mariusz Błaszczak zwrócił uwagę na coraz lepsze warunki do służby i rosnącą liczbę żołnierzy.
- "Wojsko Polskie jest silne swoim potencjałem". Szef MON o bezprecedensowej modernizacji polskiej armii
- Wiceszef MON: do 2027 roku będziemy mieli dwa polskie satelity i centrum przetwarzania danych
REKLAMA
IAR/fc
REKLAMA