more_horiz
Wiadomości

Kolejne próby nielegalnego przedostania się z Białorusi do Polski. Jest nowy raport SG

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2023 10:10
Minionej doby polsko-białoruską granicę próbowało nielegalnie przekroczyć 28 osób - poinformowała Straż Graniczna.
Kolejne próby nielegalnego przedostania się z Białorusi do Polski. Jest nowy raport SG
Kolejne próby nielegalnego przedostania się z Białorusi do Polski. Jest nowy raport SGFoto: Twitter/@Straz_Graniczna

11 migrantów nielegalnie przeprawiło się przez rzeki Świsłocz i Wołkuszanka na odcinkach granicy ochranianych przez placówki Straży Granicznej w Płaskiej i Krynkach. Byli to obywatele Angoli, Liberii, Ghany, Konga i Gwinei.

Z kolei na terenie PSG Michałowo za pomocnictwo zatrzymano Ukraińca, który przewoził pięciu Afgańczyków.

Zmiany od 1 stycznia

Od 1 stycznia 2023 r. nie obowiązuje już zakaz zbliżania się do granicy polsko-białoruskiej w Podlaskiem na odległość mniejszą niż 200 metrów. Przestało obowiązywać rozporządzenie wojewody podlaskiego w tej sprawie. Obowiązywało ono od 1 lipca do 31 grudnia 2022 r. w związku z budową na granicy zapory elektronicznej. Tak motywowała swój wniosek o ten zakaz Straż Graniczna.

Pas drogi granicznej

Od 1 stycznia przy granicy obowiązują natomiast przepisy o pasie drogi granicznej, a ograniczenia reguluje inne rozporządzenie wojewody wydane we wrześniu 2021 roku w sprawie zakazu przebywania na całym odcinku pasa drogi granicznej na granicy z Białorusią czyli na granicy zewnętrznej UE. Pasem drogi granicznej jest, wg. definicji z ustawy o ochronie granicy państwowej, obszar o szerokości 15 metrów, licząc w głąb kraju od linii granicy państwowej lub od brzegu wód granicznych albo brzegu morskiego.

Całość zabezpieczeń do połowy stycznia

Obecnie obowiązujący zakaz nie dotyczy jedynie właścicieli gruntów leżących w pasie drogi granicznej oraz oznakowanych szlaków turystycznych i kąpielisk. Teren oznaczony jest tablicami "Pas drogi granicznej - wejście zabronione". Na 186 km granicy w Podlaskiem powstała stalowa zapora o wysokości 5,5 m. Nie zakończyła się jeszcze budowa zapory elektronicznej, która powstaje na nieco ponad 200 km. Do końca 2022 r. oddano sześć odcinków zapory elektronicznej o łącznej długości 108 km. SG zapowiadała w ostatnich dniach, że całość zabezpieczeń elektronicznych powstanie do połowy stycznia 2023 r.

IAR/PAP/pj

Zobacz także

Zobacz także