Prof. Zybertowicz o działaniach Orlenu: możemy sobie wyobrazić niepokój społeczny, że ceny nagle skoczyły
Stabilność dostaw i stabilność nastrojów jest, zwłaszcza w warunkach wojny, osobną wartością - ocenił prof. Andrzej Zybertowicz, komentując w Programie 3 Polskiego Radia sytuację na rynku paliw i poziom cen na stacjach benzynowych.
2023-01-07, 18:08
Od 1 stycznia przywrócono w Polsce 23-procentowy podatek VAT na paliwa takie jak ropa naftowa, benzyna i gaz ziemny. Mimo przywrócenia 23-procentowego VAT-u ceny paliw na stacjach nie wzrosły, ponieważ w ostatnim dniu 2022 roku Orlen obniżył hurtowe ceny o 12 procent. Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek dodał, że paliwo w Polsce niezmiennie należało i wciąż należy do najtańszych w całej UE. Koncernowi zarzuca się jednak sztuczne zawyżanie cen pod koniec 2022 r., aby ich nie podnosić w nowym roku. W tej sprawie zostały skierowane zawiadomienia do UOKiK, NIK i prokuratury.
- Na pewno, skoro są zastrzeżenia, warto wyjaśniać - powiedział prof. Andrzej Zybertowicz w "Salonie politycznym Trójki". Jak zaznaczył, "osobną wartością jest stabilność cen i stabilność społecznych oczekiwań".
- Wyobraźmy sobie, że na jakiś krótki okres czasu, ze względu na spadek cen na rynkach zagranicznych Orlen jedyny, a nie inne podmioty, obniża cenę i potem od 1 stycznia one muszą skoczyć. To możemy sobie wyobrazić nie tylko zaburzenia w reakcjach klientów, czyli wykupywanie w tej fazie tańszej paliwa, ale także niepokój społeczny, że ceny nagle skoczyły - wyjaśnił profesor.
- Wiceminister finansów: gdyby nie rozsądna polityka Orlenu, to mielibyśmy dziś kryzys i kolejki na stacjach
- "Współpracujemy ze wszystkimi organami". Jest oświadczenie Orlenu ws. UOKiK
Posłuchaj
IAR/PR3/fc
REKLAMA