IMGW ostrzega: uwaga na gęste mgły i opady deszczu

2023-01-10, 15:00

IMGW ostrzega: uwaga na gęste mgły i opady deszczu
IMGW ostrzega przed gęstą mgłą, intensywnymi opadami deszczu i śniegu.Foto: Shutterstock/ Elena Elisseeva

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia przed gęstą mgłą dla północnego-wschodu Polski i przed intensywnymi opadami deszczu dla regionów południowych. W górach do końca dnia może mocniej prószyć śnieg. Synoptyk IMGW Michał Folwarski przekazał, że "na przeważającym obszarze kraju może padać deszcz".

Jak powiedziała Emilia Szewczak z biura prasowego IMGW, gęsta mgła występuje na Podlasiu i na Mazurach. - To na tych obszarach obserwujemy i prognozujemy występowanie gęstych mgieł, w zasięgu których widzialność okresami będzie ograniczona od stu do dwustu metrów - mówiła synoptyk hydrolog.

Alerty dotyczące gęstej mgły

Ostrzeżenia przed gęstą mgłą będą obowiązywały do jutra, do ranaEmilia Szewczak poinformowała, że intensywne opady deszczu wystąpią w województwie małopolskim i na południu śląskiego.

Posłuchaj

IMGW ostrzega przed gęstą mgłą, intensywnymi opadami deszczu i śniegu (IAR) 0:17
+
Dodaj do playlisty

- Prognozowana wysokość opadów wynosi od 15 do 25 milimetrów, ale w godzinach nocnych i do dzisiejszego poranka, miejscami zanotowano 15 milimetrów. Zatem do zakończenia ostrzeżeń, czyli do północy, takie sumy mogą wynieść nawet do 40 litrów wody na metr kwadratowy - mówiła Emilia Szewczak.

Dodała, że w górach i południowych powiatach Małopolski i Śląska do końca dnia może mocniej poprószyć, tam od wczoraj obowiązują ostrzeżenia przed intensywnymi opadami śniegu. - Dalej prognozowane są opady śniegu na obszarach powyżej siedmiuset metrów nad poziomem morza, powodujące przyrost pokrywy śnieżnej od 5 do 10 centymetrów, lokalnie 15 centymetrów. Natomiast wysoko w górach przyrost pokrywy śnieżnej może wynieść nawet 30 centymetrów - zapowiedziała Emilia Szewczak.

Posłuchaj

Ostrzeżenia przed intensywnymi opadami deszczu będą obowiązywały najpóźniej do północy (IAR) 0:20
+
Dodaj do playlisty

Pogoda na wtorek

Michał Folwarski z Centralnego Biura Prognoz IMGW zaznaczył, że nadal będzie ciepło z temperaturą do nawet 7 stopni Celsjusza na zachodzie kraju. Na Suwalszczyźnie będzie w okolicach 2 stopni na plusie. Natomiast najchłodniej będzie w rejonach podgórskich, na Podhalu, gdzie pada śnieg i śnieg z deszczem. Tam ok. 0 stopni.

Na przeważającym obszarze kraju popada deszcz. - Przez większość dnia, zwłaszcza na Suwalszczyźnie, utrzymywać się będą mgły ograniczające widzialność do 100-200 m - powiedział synoptyk IMGW.

Wiatr jest słaby i umiarkowany, jedynie na Wybrzeżu i krańcach zachodnich porywisty, głównie północno-zachodni i zachodni.

Noc z wtorku na środę

W nocy z wtorku na środę najwięcej opadów spodziewanych jest na południu i wschodzie kraju. Będzie to głównie deszcz, ale, jak przekazał Folwarski, w rejonie Karpat i Pogórza Karpackiego popada deszcz ze śniegiem i sam śnieg. Na krańcach północno-wschodnich też przejściowo będą możliwe opady deszczu ze śniegiem.

- W zachodniej połowie kraju będzie najwięcej przejaśnień i chwilami może nawet rozpogodzeń. Na przeważającym obszarze kraju pojawią się mgły ograniczające widzialność do 100-200 m - zaznaczył synoptyk.

» WIĘCEJ INFORMACJI O WARUNKACH DROGOWYCH SZUKAJ W POLSKIM RADIU KIEROWCÓW «

Temperatura w nocy

Noc zapowiada się na chłodniejszą od poprzedniej. W rejonach podgórskich Karpat i Sudetów temperatura minimalna wyniesie 2-3 stopnie na minusie. Najcieplej będzie nad morzem, w okolicach 2-3 stopni na plusie.

Wiatr tylko na krańcach zachodnich może być chwilami umiarkowany i porywisty. Na pozostałym obszarze słaby, zmienny. - Zimy nie widać na horyzoncie, może poza Podhalem i krańcami południowymi, tam trochę sypie śnieg i może taka aura utrzyma się przez jakiś czas - ocenił Folwarski.

Pogoda w środę

Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, wschód Europy oraz Półwysep Iberyjski nadal pozostawać będą pod wpływem wyżów. Nad resztą kontynentu pogodę kształtować będą niże z układami frontów atmosferycznych. Nad zachodnią część kraju dotrze układ frontów atmosferycznych związanych z niżem nad Morzem Północnym. Pozostaniemy w powietrzu polarnym morskim.

Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 1006 hPa i będzie spadać. Zachmurzenie umiarkowane i duże. Na krańcach wschodnich i na zachodzie kraju opady deszczu, w górach słaby śnieg. Rano zanikająca mgła ograniczająca widzialność do 200 metrów.

Temperatura maksymalna od 0 st. C na Suwalszczyźnie, około 5 st. C w centrum, do 7 st. C na zachodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, na zachodzie i północy porywisty, z kierunków południowych. Na Przedgórzu Sudeckim porywy wiatru do 55 km/h, w Sudetach do 60 km/h.

Czytaj także:

PAP/IAR/jb

Polecane

Wróć do strony głównej