more_horiz
Wiadomości

"Kraken jest bardziej zakaźny". Rzecznik Ministerstwa Zdrowia o nowym wariancie COVID-19

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2023 12:55
- Nowy subwariant omikronu - kraken - jest bardziej zakaźny, ale nie stanowi większego zagrożenia w przebiegu COVID-19 - powiedział w środę rzecznik Ministerstwa Zdrowa Wojciech Andrusiewicz. Zastrzegł, że testy wykrywają jego obecność w 90-95 proc.
Zwiększona transmisja nowego wariantu COVID-19 notowana była w ostatnim czasie w USA
Zwiększona transmisja nowego wariantu COVID-19 notowana była w ostatnim czasie w USAFoto: David Herraez Calzada/Shutterstock

Rzecznik resortu zdrowia powiedział w środę na antenie Polsat News, że w związku z pojawieniem się nowego subwariantu XBB.1.5 wariantu omikron koronawirusa SARS-CoV-2, czyli z krakenem "nie ma się, czego obawiać".

Przyznał, że nowy podwariant "jest bardziej zakaźny, czyli mamy zwiększoną transmisję w porównaniu do wcześniejszych wersji subwariantu omikronu". Jednak, jak zaznaczył, "nie stanowi on większego zagrożenia w przebiegu COVID-19, czyli nie mamy poważniejszych schorzeń, poważniejszych dolegliwości i poważniejszych powikłań".

Zwiększona transmisja, ale spadek hospitalizacji

- W tym aspekcie kraken jest zdecydowanie bardziej dla nas bezpieczny niż poprzednia wersja omikronu i niż wszystkie poprzednie – zapewnił rzecznik MZ. Powiedział, że "w Polsce na razie są zarejestrowane dwa przypadki, choć zapewne jest ich więcej, ale nie każdy dziś idzie do lekarza i się testuje".

Przyznał, że zwiększona transmisja notowana była w ostatnim czasie w USA i w Wielkiej Brytanii. - W ostatnim tygodniu w obu tych państwach spadły hospitalizacje i zaczęły spadać też zakażenia. W USA jest to granica 45 proc., w Wielkiej Brytanii 25-26 proc. – powiedział Andrusiewicz.

Testy combo z 90-95 proc. skuteczności

Zastrzegł, że według monitoringu Europejskiego Centrum Kontroli Zakażeń, kraken "powinien być pod obserwacją", ale na razie "nie stanowi ryzyka dla UE i całej Europy". Rzecznik MZ, zapytany w środę, czy testy combo są w stanie wychwycić nowy wariant koronawirusa – krakena, powiedział, że "testy w 90-95 proc. wykazują swoistość i skuteczność, czyli potwierdzają prawidłowy wynik, czyli dodatni – oznaczający zakażenia, jak również potwierdzają brak zakażeni".

Jak zaznaczył rzecznik MZ, "mamy do czynienia ze swoistością i czułością na poziomie 90-95 proc., czyli w tym zakresie możemy mówić o skuteczności tych testów".

Czytaj także: 

pg,pap

Zobacz także

Zobacz także