W Malborku wylądowało osiem myśliwców F-35. Szef MON: wkrótce będą nimi dysponowali także polscy piloci

"Do bazy w Malborku przyleciały niderlandzkie F-35, które będą wspierać Wojsko Polskie w ochronie nieba w ramach misji NATO", poinformował na Twitterze Mariusz Błaszczak. Minister obrony narodowej podkreślił, że "wkrótce tymi najnowocześniejszymi samolotami będą dysponowali także polscy piloci".

2023-01-27, 20:28

W Malborku wylądowało osiem myśliwców F-35. Szef MON: wkrótce będą nimi dysponowali także polscy piloci
W Malborku wylądowało osiem myśliwców F-35. Szef MON: wkrótce będą nimi dysponowali także polscy piloci. Foto: Mariusz Błaszczak/Twitter

Holandia, która deklarowała przemieszczenie ośmiu tego typu myśliwców do Polski w celu wzmacniania wschodniej flanki NATO, zrealizowała swoje zobowiązanie.

- Do 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku przyleciały niderlandzkie F-35, które będą wspierać Wojsko Polskie w ochronie nieba w ramach misji NATO pn. Enhanced Air Policing. Już wkrótce tymi najnowocześniejszymi samolotami będą dysponowali także polscy piloci - mówił Mariusz Błaszczak.

Wyjątkowe maszyny

Kilka dni temu portal Euractiv informował, że cztery myśliwce będą używane do obserwacji przestrzeni powietrznej wschodniej części NATO. Kolejne cztery F-35 zostaną wykorzystane w sojuszniczym programie szkoleniowym w celu zwiększenia obecności NATO na wschodniej flance i promowania współpracy między jego członkami - wyjaśnił portal.

Myśliwce są w stanie wystartować z lotniska w ciągu kilku minut, aby przechwycić inny samolot, np. w przypadku gdy jego pilot odmawia identyfikacji bądź zbliża się do przestrzeni powietrznej państwa bez zezwolenia.

REKLAMA

W 2020 roku strona polska zamówiła 32 samoloty wielozadaniowe F-35 wraz z pakietem szkoleniowym i logistycznym. Jak informował szef MON, Błaszczak, pierwsze z nich zjadą z taśmy produkcyjne w przyszłym roku. Samoloty F-35, produkowane przez amerykański koncern Lockheed Martin, są obecnie zamawiane przez wiele państw zachodnich, np. Niemcy, Finlandię czy Kanadę.

Obecnie samoloty posiadają już m.in. USA, Wielka Brytania, Dania oraz wspomniana Holandia.

Czytaj też:

PAP/mn

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej