more_horiz
Wiadomości

Ceny biletów kolejowych. Rzecznik rządu zapewnia: będzie obniżka

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2023 21:37
Rzecznik rządu Piotr Müller poinformował w rozmowie z Polsat News, że "w przyszłym tygodniu zostanie podana informacja w sprawie zakresu cen obniżki cen biletów PKP Intercity". Jak dodał, to efekt spotkania premiera Mateusza Morawieckiego m.in. z ministrem infrastruktury Andrzejem Adamczykiem.
Rzecznik rządu zapowiedział, że ceny biletów kolejowych zostaną obniżone
Rzecznik rządu zapowiedział, że ceny biletów kolejowych zostaną obniżoneFoto: Shutterstock/Dizfoto

Rzecznik rządu Piotr Müller został w Polsat News zapytany o działania rządu w sprawie cen biletów PKP Intercity.

Rzecznik rządu: ceny biletów PKP Intercity zostaną obniżone

- Wczoraj premier Mateusz Morawiecki spotkał się z panem ministrem [Andrzejem] Adamczykiem, też z ministrem [Maciejem] Małeckim, wiceministrem aktywów państwowych, zarządem PKP Intercity. Myślę, że w przyszłym tygodniu pewne rozstrzygnięcia będzie już można zakomunikować - powiedział rzecznik rządu.

Pytany jakie to będą rozstrzygnięcia, odpowiedział: "Pozytywne". - Chodzi o to, żeby te ceny obniżyć, co do zakresu trwają ostateczne ustalenia - wyjaśnił. - Uważamy, że te podwyżki były za duże i pan premier zdecydowanie postawił tę sprawę jasno, że [podwyżka] musi być o jakiś próg obniżona - mówił Müller.

Zapewnił, że "będzie korekta cen biletów", a dopytywany powtórzył, że "pewne warianty zostały przedstawione, w przyszłym tygodniu będzie informacja w tym zakresie".

Nowy cennik biletów

Na początku stycznia spółka PKP Intercity poinformowała, że od 11 stycznia zaczyna obowiązywać nowy cennik biletów. Ceny bazowe biletów jednorazowych w pociągach Pendolino miały wzrosnąć średnio o 17,8 proc., w pociągach EIC o 17,4 proc., a w pociągach TLK/IC średnio o 11,8 proc. Zapowiedzianą podwyżkę cen biletów uzasadniono wzrostem cen prądu.

Z danych resortu infrastruktury wynika, że z połączeń TLK/IC korzysta 90 proc. pasażerów PKP Intercity. Ich dotyczy zmiana cen o 11,8 proc.

Z kolei pasażerowie pociągów kategorii EIP (Pendolino) i EIC (ekspresowe) to łącznie 10 proc. ogólnej liczby korzystających z usług PKP Intercity. Te połączenia nie są dotowane i spółka uruchamia je na własne ryzyko biznesowe.

Czytaj również:

PAP/jmo

Zobacz także

Zobacz także