more_horiz
Wiadomości

Polska największym hubem przeładunkowym na Bałtyku. Wiceminister Gróbarczyk wskazał na rekordowe wolumeny

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2023 21:54
Marek Gróbarczyk, pełnomocnik rządu do spraw gospodarki wodą oraz inwestycji w gospodarce morskiej i wodnej, mówił w TVP Info, że ubiegły rok był bardzo dobry dla polskich portów. Chodzi głównie o rekordowy wolumen przeładunków - 133 miliony ton.
Nadbrzeże promowe portu Gdynia.
Nadbrzeże promowe portu Gdynia. Foto: port Gdynia/twitter

Marek Gróbarczyk potwierdził, że Gdańsk jest drugim portem nad Bałtykiem, jeśli chodzi o przeładunki, a to dzięki rozbudowie terminali kontenerowych. Jak wyjaśnił, uwzględniając też porty w Gdyni, Szczecinie i Świnoujściu, to Polska jest największym hubem przeładunkowym na Morzu Bałtyckim.

- To zmiana charakteru jednostek, które funkcjonują w obszarze przeładunku i transportu - znacznie większe jednostki, które już dziś mogą wchodzić do polskich portów. To inwestycje, a przede wszystkim budowa terminali kontenerowych - mówił.

Rozbudowa portów

Marek Gróbarczyk dodał, że większość towarów z Azji dopływa do Gdańska i Gdyni, a nie np. Hamburga. Terminal kontenerowy rozbudowywany jest też w Świnoujściu.

Posłuchaj
00:31 12178193_1.mp3 Wiceminister M. Gróbarczyk: Ubiegły rok był dobry dla polskich portów (IAR)

- W Gdańsku Terminal Baltic Hub rozpoczyna budowę kolejnego terminala, a więc powiększy swoje zdolności z 2 milionów TEU do prawie 5 milionów. W Gdyni jest rozbudowa i budowa portu zewnętrznego, no i budowa terminala kontenerowego w Świnoujściu - poinformował wiceminister infrastruktury i dodał, że we wszystkich polskich portach łącznie przeładunek ma wynieść 9 milionów TEU.

Czytaj także:

dn/IAR

Zobacz także

Zobacz także