Nowelizacja ustawy o SN w kształcie proponowanym przez rząd. Trafi teraz do prezydenta Dudy
Sejm odrzucił wszystkie poprawki Senatu do nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. "Za" było 233 posłów, 207 - "przeciw", a 12 wstrzymało się od głosu. Oznacza to, że nowela trafi do prezydenta w kształcie proponowanym przez rząd.
2023-02-08, 19:30
Sejm uchwalił nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym 13 stycznia br. Według jej autorów, posłów PiS, nowela ta ma wypełnić kluczowy "kamień milowy" w celu odblokowania przez Komisję Europejską pieniędzy na Krajowy Plan Odbudowy.
Zgodnie z nowelizacją w wersji uchwalonej przez Sejm, która ostatecznie trafi do prezydenta, sprawy dyscyplinarne i immunitetowe sędziów miałby rozstrzygać Naczelny Sąd Administracyjny, a nie - jak obecnie - Izba Odpowiedzialności Zawodowej SN. NSA ma przejąć także m.in. kompetencje do rozstrzygania tzw. spraw immunitetowych sędziów wszystkich sądów. Nowela przewiduje też zasadnicze zmiany dotyczące tzw. testu niezawisłości i bezstronności sędziego, którymi również miałby częściowo zajmować się NSA.
Nowela ustawy o SN. Co zakładały senackie poprawki?
Senackie poprawki znacząco przekształcały nowelizację - zakładając zniesienie Izby Odpowiedzialności Zawodowej SN i przeniesienie rozpatrywania spraw dyscyplinarnych, m.in. sędziów, prokuratorów, adwokatów, notariuszy i radców prawnych, do Izby Karnej SN. Zgodnie z tymi poprawkami do Izby Karnej trafiłyby także sprawy immunitetowe sędziów i prokuratorów.
Ponadto na mocy tych poprawek orzeczenia wydane przez poprzedniczkę Izby Odpowiedzialności Zawodowej - Izbę Dyscyplinarną SN - uznano by za nieważne i pozbawione skutków prawnych, a toczące się postępowania wszczęte w tej izbie zostałyby umorzone. W poprawkach zaproponowano, żeby z wnioskiem o przeprowadzenie "testu bezstronności" mogli wystąpić też poszczególni sędziowie, a nie tylko składy sędziowskie.
REKLAMA
Środki z KPO. Bochenek: mam nadzieję, że ustawa odblokuje fundusze
Tuż po głosowaniu w Sejmie rzecznik PiS Rafał Bochenek powiedział, że ma nadzieję, że ustawa pozwoli na wypłatę środków unijnych dla Polski na Krajowy Plan Odbudowy.
- To będzie też taki moment weryfikacji obietnic Komisji Europejskiej i tego, czy rzeczywiście dotrzyma słowa. Ja przypomnę, że już ustawa, która miała odblokować Krajowy Plan Odbudowy, została przyjęta w czerwcu, była nawet pozytywnie oceniona przez Ursulę von der Leyen, po czym nagle z dnia na dzień szefowa KE zmieniła zdanie. Zobaczymy, jak będzie w tej sytuacji - mówił Bochenek.
Posłuchaj
Przeciw odrzuceniu poprawek Senatu głosowała opozycja. Sekretarz generalny Platformy Obywatelskiej Marcin Kierwiński mówił, że przekazanie Naczelnemu Sądowi Administracyjnemu kompetencji do orzekania w sprawach dyscyplinarnych sędziów jest niekonstytucyjne.
Ustawa w kształcie proponowanym przez rząd uzyskała pozytywną opinię Komisji Europejskiej. Prezydent Andrzej Duda może ustawę podpisać, zawetować lub skierować do Trybunału Konstytucyjnego.
REKLAMA
- Minister ds. UE: liczę, że Sejm odrzuci poprawki do noweli ustawy o SN, co przybliży nas do środków z KPO
- Ustawa o SN. Piotr Müller: zrobiliśmy wszystko, co możliwe, by uzyskać środki z KPO
- Kiedy pierwsze przelewy z KPO? Minister ds. UE wskazuje "optymistyczny" termin
Zobacz: senator PiS Włodzimierz Bernacki w Polskim Radiu 24
IAR/PAP
asp
REKLAMA