XII Światowy Dzień Radia. Audycje specjalne na antenie Programu 1 Polskiego Radia

W poniedziałek obchodzimy XII Światowy Dzień Radia. Został on ustanowiony z inicjatywy Hiszpanii i proklamowany przez UNESCO w 2011 roku. Dzień ten upamiętnia inaugurację rozgłośni Narodów Zjednoczonych w 1946 roku. Z tej okazji Program 1 Polskiego Radia przygotował specjalne audycje o roli radia, jako środka komunikacji na całym świecie. Hasłem przewodnim tegorocznych obchodów jest "Radio i pokój".

2023-02-13, 06:00

XII Światowy Dzień Radia. Audycje specjalne na antenie Programu 1 Polskiego Radia
Światowy Dzień Radia. Foto: Wojciech Kusiński / Polskie Radio

Pierwszym krajem, w którym rozpoczęto regularne nadawanie programu radiowego były - w 1920 roku - Stany Zjednoczone. Dwa lata później powstała BBC - Brytyjska Korporacja Nadawcza.

Polskie Radio, dbając o promocję radiofonii i podkreślając jej szczególne znaczenie we współczesnej historii, co roku przygotowuje na Światowy Dzień Radia specjalny program.

Światowy Dzień Radia

Za początek radiofonii w naszym kraju uznaje się datę 1 lutego 1925 roku. W niedzielny wieczór o godzinie 18.00 w stacji nadawczej Polskiego Towarzystwa Radiotechnicznego w Warszawie przy ulicy Narbutta, inżynier Roman Rudniewski powiedział do mikrofonu: "Tu próbna stacja radionadawcza PTR, fala 385 metrów". Przyjmuje się ją za pierwszą, eksperymentalną audycję radiową. Pół roku później, 8 sierpnia 1925 roku, oficjalnie powstała spółka "Polskie Radio".

Regularne nadawanie programu radiowego Polskie Radio rozpoczęło 26 listopada 1925 roku. Kilka miesięcy później, 18 kwietnia 1926, oddano do użytku Rozgłośnię Polskiego Radia w Warszawie. Z odbiorników popłynęły słowa "Halo, halo, Polskie Radio Warszawa...".

REKLAMA

Obecnie Polskie Radio towarzyszy słuchaczom za pośrednictwem czterech ogólnopolskich programów - Pierwszego, Drugiego, Trzeciego i Polskiego Radia 24, które są dostępne na falach FM, w systemie DAB+ oraz w internecie. W ofercie są też - Polskie Radio dla Zagranicy, a także Czwórka, Polskie Radio Dzieciom, Polskie Radio Chopin i Polskie Radio Kierowców.

Dostępny jest także portal informacyjny Polskieradio24.pl, a na stronie Polskieradio.pl, oprócz informacji z anten i podcastów, publikowane są unikatowe serwisy specjalne, poświęcone wybitnym postaciom i przełomowym wydarzeniom naszej historii. Wykorzystują one bogactwo radiowych zbiorów archiwalnych.

Czytaj także:

"Radio i pokój"

Hasłem przewodnim tegorocznych obchodów Światowego Dnia Radia jest "Radio i pokój". "Niezależne media, zapewniające rzetelne, oparte na faktach serwisy informacyjne, są podstawą trwałej demokracji i dobrych rządów, ale jakość i wartość przekazu radiowego zależy przede wszystkim od tworzących go ludzi, od ich profesjonalizmu, rzetelności i dokładności w wykonywaniu tak ważnego społecznie zawodu, dlatego obchody 13 lutego dedykowane są przede wszystkim im" - czytamy na stronie internetowej polskiego oddziału UNESCO.

REKLAMA

W Światowym Dniu Radia 2023 UNESCO podkreśla, że niezależne radio jest filarem zapobiegania konfliktom i budowania pokoju, toteż wsparcie dla niego musi być postrzegane jako integralna część budowania kultury pokoju i podstawa stabilności rozwojowej.

- Polskie Radio łączy historię i nowoczesność - cały czas rozwija się i podąża za swoimi słuchaczami, czego dowodem są kolejne projekty antenowe, multimedialne i wydawnicze - powiedziała Agnieszka Kamińska, Prezes Polskiego Radia.

Posłuchaj

Za początek polskiej radiofonii uznaje się datę 1.02.1925 r. Pierwsze słowa do mikrofonu wypowiedział inż. Roman Rudniewski (IAR) 0:07
+
Dodaj do playlisty

Światowy Dzień Radia w Jedynce

Na Światowy Dzień Radia anteny publicznego nadawcy przygotują specjalne ramówki. Jedynka zaprasza m.in. w godz. 9.00-12.00 na "Cztery pory roku", w których przypomnimy m.in. początki Polskiego Radia. Z kolei po godz. 15.00 w "Ekspresie Jedynki" wyemitujemy materiał o polskich pisarzach i muzykach, którzy działali w Radiu Wolna Europa, a których twórczość była zakazana w PRL-u. Byli to m.in. Gustaw Herling-Grudziński, Włodzimierz Odojewski, Jacek Kaczmarski, Roman Palester.

Natomiast po godz. 19.00 Jedynka zaprasza na audycję "Jedynka Dzieciom", a w niej radio od kuchni, czyli: Studio im. W. Szpilmana, Polskie Radio Dzieciom, Polskie Radio Kierowców oraz archiwa. Specjalny materiał również w programie "Polska i świat" po godz. 22.00.

REKLAMA

Posłuchaj

Sygnał muzyczny Polskiego Radia stał się dobrze znany słuchaczom (IAR) 0:07
+
Dodaj do playlisty

ng/IAR

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej