Na wschodzie możliwe mżawki, na zachodzie - deszcz. Sprawdź prognozę pogody

2023-02-16, 05:48

Na wschodzie możliwe mżawki, na zachodzie - deszcz. Sprawdź prognozę pogody
IMGW prognozuje możliwe opady mżawki i deszczu. Foto: Krina B / Shutterstock.com

Według prognoz synoptyków, w czwartek najzimniej ma być na północnym wschodzie Polski (2 st. C), a najcieplej na zachodzie (11 st. C). Niewykluczone są opady mżawki i przelotne deszcze.

Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, na południu kontynentu nadal dominuje wyż. Północna, centralna i wschodnia część kontynentu jest pod wpływem niżów z frontami atmosferycznymi. Polska jest pod wpływem zatoki niżu znad Skandynawii i Morza Norweskiego, wieczorem na północnym zachodzie zaznaczy się front chłodny. Południowa część kraju pozostaje na skraju wyżu. Napływa ciepłe powietrze polarne morskie.

Ciśnienie w południe, w Warszawie, wyniesie 1008 hPa.

W górach porywisty wiatr

W czwartek na ogół zachmurzenie małe i umiarkowane, jedynie na północnym wschodzie zachmurzenie duże i tam możliwe opady mżawki. Na zachodzie i północnym zachodzie wzrost zachmurzenia do dużego i miejscami przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna od 2 st. C na północnym wschodzie, około 8 st. C w centrum, do 11 st. C na zachodzie.

Wiatr słaby i umiarkowany, wysoko w górach dość silny i porywisty, w Sudetach w porywach do 70 km/h, południowo-zachodni i zachodni.

»Więcej informacji o warunkach drogowych znajdziesz na stronach Polskiego Radia Kierowców«

Pogoda w nocy

W nocy zachmurzenie duże, tylko na południowym wschodzie większe przejaśnienia. Miejscami słabe opady deszczu, na północnym wschodzie i w rejonach podgórskich także deszczu ze śniegiem, a w górach śniegu. Temperatura minimalna od 1 st. C na wschodzie do 5 st. C na zachodzie; chłodniej na Suwalszczyźnie około 0 st.C, w Małopolsce i na Podkarpaciu od -2 st. C do 0 st. C, w rejonach podgórskich spadek temperatury lokalnie do -6 st.C. Wiatr słaby i umiarkowany, nad morzem okresami dość silny, na zachodzie i nad morzem porywisty, południowo-zachodni i zachodni. Wysoko w górach porywy wiatru do 60 km/h, w Sudetach do 90 km/h, południowo-zachodni.

Uwaga na silne wichury. "Pogoda w weekend będzie niebezpieczna"

Soboa i niedziela przyniosą zmianę pogody na bardzo wietrzną. - W weekend czeka nas bardzo niebezpieczna aura. Porywy wiatru huraganowe - nad samym morzem do 125 km/h, na północy kraju od 105 km/h do 120 km/h, w pozostałej części kraju od 70 km/h do 90 km/h - mówi rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski.

Zapowiada, że będą wydane ostrzeżenia pierwszego, drugiego i trzeciego stopnia. - Sytuacja jest groźna - podkreśla.

Pierwsze wichury już w piątek

IMGW prognozuje, że wszystko zacznie się już w piętek po południu. - Pierwsze porywy ok. 70 km/h, natomiast później z piątku na sobotę wiatr będzie się wzmagać. W sobotę będzie wiało, dopiero w niedzielę powoli osłabnie - przewiduje.

Wyjaśnia, że "niebezpieczny jest już wiatr powyżej 70 km/h, powyżej 90 km/h potrafi uszkodzić budynki, połamać drzewa i gałęzie, ale przy prędkości 115 lub wyżej to już wyrywa drzewa z korzeniami, a nawet powoduje bardzo poważne uszkodzenia budynków". Najbardziej niebezpiecznie będzie na Pomorzu i Pomorzu Zachodnim.

- Dodatkowo mogą wystąpić burze, a nawet trąby powietrzne, choć prawdopodobieństwo jest niewielkie, poniżej 10 proc., to jednak wskaźniki się uaktywniły - mówi.

Na Bałtyku sztorm, w górach śnieg

Na Bałtyku sztorm – 12 st. w skali Beauforta. W związku z tym, że na początku wiatr huraganowy będzie z kierunku północnego, północno-zachodniego, fale będą się mocno rozbijały o wybrzeże, jednocześnie wpychając wodę w głąb lądu.

Rzecznik IMGW przestrzega przed poważnymi utrudnieniami w ruchu drogowym, w dostawach energii. Z pewnością będą duże problemy na lotniskach, szczególnie w północnej części kraju.

Wraz z przechodzeniem frontów atmosferycznych w górach sypnie śniegiem. Przybędzie od 10 do 15 cm.

Czytaj także:

ms, mbl/PAP

Polecane

Wróć do strony głównej