Prezes IPN: żołnierze antykomunistycznego podziemia to najdzielniejsi z dzielnych

2023-03-01, 08:35

Prezes IPN: żołnierze antykomunistycznego podziemia to najdzielniejsi z dzielnych
Żołnierze antykomunistycznego podziemia to najdzielniejsi z dzielnych - ocenił prezes IPN Karol Nawrocki. Foto: Joanna Borowska / Forum

Wśród żołnierzy antykomunistycznego podziemia - grupy liczącej ok. 200 tys. walczących z bronią, ale także tych walczących cywilnie - zdarzały się różne decyzje i postawy. Historycy o tym mówią i je analizują, ale nie wpływa to na fakt, że Żołnierze Wyklęci to najdzielniejsi z dzielnych - ocenił prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki.

1 marca - w rocznicę rozstrzelania przywódców IV Zarządu Głównego Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość" - obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Prezes IPN pytany o to, czy obecnie - zgodnie z tym, na co wskazuje część badaczy - historię Żołnierzy Wyklętych należy odbrązawiać i rewidować, zaznaczył, że żołnierze antykomunistycznego podziemia byli "ludźmi z krwi i kości". Jego zdaniem ci, którzy chcą patrzeć na nich inaczej, "sami robią sobie krzywdę". - Wśród żołnierzy antykomunistycznego podziemia - tak dużej zbiorowości liczącej ok. 200 tys. walczących z bronią, ale także tych walczących cywilnie - zdarzały się różne decyzje i postawy. Historycy o tym mówią i je analizują, ale nie wpływa to na fakt, że Żołnierze Wyklęci to najdzielniejsi z dzielnych - powiedział.

Pamięć o Żołnierzach Wyklętych

Dr Karol Nawrocki zwrócił także uwagę, że zgodnie z rozkazem ostatniego dowódcy Armii Krajowej Leopolda Okulickiego ps. Niedźwiadek żołnierze antykomunistycznego podziemia prowadzili pracę i działalność "w duchu odzyskania pełnej niepodległości państwa i ochrony ludności polskiej przed zagładą". - Żołnierze antykomunistycznego podziemia wypełniali tę samą przysięgę - przypomniał prezes IPN.

Na pytanie, czy żołnierzy walczących z komunizmem po roku 1945 powinno się nazywać "wyklętymi" czy "niezłomnymi", dr Karol Nawrocki stwierdził, że "oba słowa do określenia tego fenomenu są właściwe". - Retoryka, z jednej strony odnosząca się do Żołnierzy Wyklętych, z drugiej strony do Żołnierzy Niezłomnych, ma na względzie podkreślenie, że byli oni wyklęci przez system komunistyczny - zaznaczył. - Można też ich nazywać powstańcami antykomunistycznymi - dodał.

Czytaj także:

W odniesieniu do tego, czy obecnie Żołnierze Wyklęci zajmują odpowiednie miejsce w pamięci Polaków, prezes IPN ocenił, że choć dziś ich imiona są nadawane ulicom i placom i mówi się o nich w podręcznikach do historii, to "jest jeszcze wiele do zrobienia". - Po roku 1945 Żołnierze Wyklęci byli nie tylko mordowani, ale także wymazywani z powszechnej świadomości, a i pierwsze lata III RP nie były czasem, w którym państwo polskie upomniało się o żołnierzy podziemia antykomunistycznego. Widzimy, że 45 lat propagandy komunistycznej i 10 lat amnezji w III RP nie da się nadgonić przez 20 lat działania IPN czy aktywności elit - wyjaśnił.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest obchodzony z inicjatywy prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego 1 marca od 2011 r. Data ta została wybrana jako upamiętnienie faktu, że 1 marca 1951 r. w mokotowskim więzieniu przy ul. Rakowieckiej, z polecenia władz komunistycznych, strzałem w tył głowy zamordowani zostali przywódcy IV Zarządu Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość" - Łukasz Ciepliński i jego towarzysze walki. Tworzyli oni ostatnie kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 r. dzieło Armii Krajowej.

Zobacz także: prezes IPN Karol Nawrocki w Programie 1 Polskiego Radia

ng/PAP

Polecane

Wróć do strony głównej