Minister Maląg spotkała się z mieszkankami Wielkopolski. "Chcemy, aby każda gmina w Polsce miała swój żłobek"

2023-03-04, 21:41

Minister Maląg spotkała się z mieszkankami Wielkopolski. "Chcemy, aby każda gmina w Polsce miała swój żłobek"
Minister Maląg spotkała się z mieszkankami Wielkopolski. "Bycie kobietą to piękna, ale też wymagająca rola". Foto: twitter.com/@MRiPS_GOV_PL

- Powrót do pracy zawodowej warunkuje często dostęp do opieki żłobkowej, dlatego chcemy, aby każda gmina w Polsce miała swój żłobek. Na mapie Polski wciąż istnieją białe plamy, dlatego w tym roku ruszył program Maluch+ z dużo większym budżetem - powiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg na spotkaniu z mieszkankami Wielkopolski.

Wydarzenie pod hasłem "Kobieta kobietom" odbyło się w wielkopolskich Gorzycach Wielkich w powiecie ostrowskim.

- Bycie kobietą to piękna, ale też wymagająca rola. Każdego dnia żonglujemy obowiązkami domowymi, zawodowymi, ustalamy priorytety tak, aby pogodzić ze sobą wszystkie role, jakie pełnimy - mówiła minister Marlena Maląg.

Podczas spotkania podsumowane zostały programy, które ułatwiają kobietom łączenie życia zawodowego z rodzinnym. To m.in. możliwość pracy zdalnej czy rozwój opieki żłobkowej.

"Na mapie Polski wciąż istnieją białe plamy". Minister Maląg o poszerzeniu programu Maluch+

- Powrót do pracy zawodowej warunkuje często dostęp do opieki żłobkowej, dlatego chcemy, aby każda gmina w Polsce miała swój żłobek. Na mapie Polski wciąż istnieją białe plamy, dlatego w tym roku ruszył program Maluch+ z dużo większym budżetem, 5,5 mld zł. To pozwoli na utworzenie ponad 100 tys. dodatkowych miejsc opieki nad maluchami - wskazała.

Podkreśliła, że już 7 kwietnia w życie wejdą przepisy, które na stałe wprowadzają do polskiego porządku prawnego pracę zdalną. Pracodawca będzie zobowiązany do przyjęcia wniosku o możliwość pracy z domu m.in. od rodziców dzieci do 4 lat.

- Miejsca w żłobkach są bardzo ważne, co słyszę od rodziców na każdym spotkaniu, jednak istotne są również elastyczne formy zatrudnienia. Pierwsze korzystne zmiany staną się faktem już w kwietniu. Kolejne są procedowane w parlamencie. Skorzystają na nich wszyscy pracownicy, w tym pracujący rodzice. Chcemy m.in. wydłużyć urlop rodzicielski, zwiększyć zasiłek macierzyński oraz wprowadzić dodatkowe dni bezpłatnego urlopu opiekuńczego - poinformowała szefowa MRiPS.

Podczas spotkania z mieszkankami Wielkopolski nie zapomniała o kobietach, których dzieci już dawno dorosły. - 4 lata temu, 1 marca 2019 r., uruchomiliśmy program Mama 4+. To świadczenie dla rodziców - głównie kobiet - którzy wychowali co najmniej czworo dzieci, rezygnując z pracy zawodowej i tym samym nie wypracowali prawa do minimalnej emerytury - wskazała.

Obecnie świadczenie Mama 4+ otrzymuje ponad 70 tys. osób w kwocie minimalnej emerytury, która po tegorocznej waloryzacji wynosi 1588,44 zł brutto.

Czytaj także:

Zobacz: Marlena Maląg w Programie 1 Polskiego Radia

PAP/IAR/pb

Polecane

Wróć do strony głównej