Rusza Europejski Kongres Samorządów. Głównym tematem wyzwania inwestycyjne w świetle wojny na Ukrainie
Problemy, wyzwania i perspektywy rozwoju polskich gmin w dobie wojny na Ukrainie. Na te tematy dyskutować będą uczestnicy Europejskiego Kongresu Samorządów. Ósma odsłona tej imprezy ruszy w południe w Mikołajkach. Organizatorzy przygotowali ponad 170 paneli dyskusyjnych z udziałem władz gmin, powiatów, województw, naukowców, organizacji pozarządowych oraz przedstawicieli administracji centralnej.
2023-03-06, 03:47
Przewodniczący Rady Programowej Forum Ekonomicznego, Zygmunt Berdychowski podkreśla, że działalność "małych ojczyzn" powinna podlegać reformom. Jego zdaniem wiąże się m.in. z dodatkowymi zadaniami i nakładami na pomoc uchodźcom ze wschodu.
- Ta wojna już wywarła wpływ na wszystko, co wiąże się z funkcjonowaniem samorządu. Na pewno wpływ na ich funkcjonowanie wciąż będzie ogromny. Mieliśmy czasowo około 2 miliony uchodźców, to były i są wyzwania związane z pomocą społeczna, edukacją i obszarami, które dla nich są fundamentalne - wymieniał organizator imprezy.
Konsekwencje wojny
Zygmunt Berdychowski zauważa, że energetyczne konsekwencje wojny nakazują spojrzeć inaczej na cele stawiane w europejskich pakietach takich jak "Fit for 55". Podkreślił, że gminy nie będą w stanie dochodzić do realizacji założeń ustalanych przed lutym zeszłego roku.
- Musimy o ciepłownictwie, o budownictwie mieszkaniowym, o transporcie rozmawiać zupełnie inaczej. Nie możemy tworzyć iluzji, że możemy wymienić cały tabor autobusowy w samorządach, zastępując go autobusami elektrycznymi w sytuacji takich cen prądu - nie można mieć żadnych złudzeń. Tak samo nie można mieć złudzeń, że będziemy w stanie zmienić nasze ciepłownictwo w tak krótkim czasie, w jakim pierwotnie to zakładaliśmy - wylicza.
REKLAMA
Europejski Kongres Samorządów potrwa do wtorku.
Posłuchaj
- "Polska potrzebuje zarówno węgla, jak i energii z OZE". Zobacz nowy raport PSEW
- Niemcy: kopalnia węgla zamiast wiatraków. Decyzja RWE budzi sprzeciw ekologów
- Unia zaostrza kryteria emisji metanu. "Rozporządzenie uderzy przede wszystkim w Polskę"
dz/IAR
REKLAMA