Marszałek Sejmu o płk. Leopoldzie Lisie-Kuli: harcerz, ale także legionista, oficer Wojska Polskiego
- To był harcerz, ale także legionista, oficer Wojska Polskiego, a jednocześnie człowiek bardzo młody. Możecie czerpać z tego wzorca wszystko, co najlepsze - powiedziała marszałek Sejmu Elżbieta Witek do uczestników obchodów 104. rocznicy śmierci płk. Leopolda Lisa-Kuli.
2023-03-06, 15:04
Marszałek Sejmu Elżbieta Witek w poniedziałek wzięła udział w Rzeszowie w obchodach 104. rocznicy śmierci płk. Leopolda Lisa-Kuli i uroczystym przyrzeczeniu młodzieży strzeleckiej Jednostki Związku Strzeleckiego "Strzelec" Józefa Piłsudskiego.
- Dziś te uroczystości rozpoczęły się mszą św. Muszę powiedzieć, że ogromne wrażenie zrobiło na mnie to wejście Orląt, ten tupot dziecięcych stóp po posadzce kościoła robi naprawdę niesamowite wrażenie. Dzieci, które wychowane są w duchu patriotycznym, dzieci, którym już w rodzinie wpojono zasady moralne, które są zasadami uniwersalnymi, którymi powinniśmy się kierować całe nasze życie - powiedziała marszałek Sejmu.
Posłuchaj
Zwróciła uwagę, że to "młodzi ludzie dla, dla których z pewnością to hasło: Bóg, Honor i Ojczyzna będą takim drogowskazem prowadzącym przez życie".
REKLAMA
"Możecie czerpać z tego wzorca wszystko, co najlepsze"
- Przy tej okazji chciałam bardzo, bardzo serdecznie pokłonić się wszystkim rodzicom. opiekunom, instruktorom - tym, dzięki którym dzisiaj tutaj jesteście - mówiła. - Ta przysięga, którą najpierw składały Orlęta w kościele, a teraz wy tu na placu - to są słowa, które zobowiązują, słowa, do których trzeba podejść z najwyższą powagą - podkreśliła Witek.
- Zwłaszcza że macie wyjątkowego patrona. Bo to był harcerz, ale także legionista, oficer Wojska Polskiego, a jednocześnie człowiek bardzo młody. Taki, jak wy - przypomniała. - Możecie czerpać z tego wzorca wszystko, co najlepsze - powiedziała marszałek Sejmu.
Wyjaśniła, że "dziś, kiedy widzimy, że wokół nas szaleje okrutna wojna - trzeba sobie uświadomić, że pokój to nie jest coś, co zostało nam dane raz na zawsze". - Dlatego składając tę przysięgę, zwróćcie uwagę na słowa o poświęceniu, o ofierze, jeśli będzie taka potrzeba. Pułkownik Lis-Kula taką przysięgę złożył, tej przysiędze pozostał wierny do końca - podkreśliła Witek.
- Zmarł bardzo młodo, ale kiedy był harcerzem pytał zawsze: uczycie nas tego, jacy mamy być po odzyskaniu niepodległości, ale dlaczego nie uczycie nas, jak mamy o tę niepodległość walczyć? - powiedziała. - I przyszedł taki moment, przyszła taka pora, kiedy zaczęły się formować organizacje strzeleckie Józefa Piłsudskiego - trzon przyszłych Legionów i przyszłej armii polskiej. I tam zdobywał szlify - przypomniała, dodając, że "był niezwykle gorliwym uczniem, oddanym, odpowiedzialnym, bardzo pracowitym".
REKLAMA
"Naród, który zna swoja historię, zna swoje korzenie"
- Uwielbiał historię, bo wiedział, że naród, który zna swoja historię, zna swoje korzenie - jest wierny tradycji, przeszłości, ale także tej ogromnej ilości krwi przelanej przez wiele pokoleń po to, by Polska mogła być krajem wolnym - podkreśliła marszałek Sejmu.
Przypomniała, że "123 lata nie było Polski na mapie Europy". - Wszyscy myśleli, że Polski nie ma, ale Polska była zawsze przechowywana w sercach Polaków. Walczyliśmy o nią nawet wtedy, kiedy wydawało się, że walka jest zupełnie beznadziejna. Ale to była właśnie ta nadzieja, ta wielka nadzieje, że przyjdzie wreszcie pokolenie, które tę wolność nam wywalczy - powiedziała. - I pułkownik Leopold Lis-Kula do tego pokolenia należał - dodała Witek.
- Bardzo się cieszę, że właśnie w dniu 104. rocznicy jego śmierci organizujecie przysięgę. To jest taki symboliczny dzień, który pokazuje tę łączność międzypokoleniową - zaznaczyła. - Nie ma przerwy w historii narodu polskiego. Jest ciągłość. A wy, kiedy się pomyśli o tym, że obok zwykłych obowiązków codziennych spełniacie także ten obowiązek strzelecki - ja jestem naprawdę z was bardzo, bardzo dumna - oceniła.
- Jesteście przyszłością narodu polskiego. wiemy, że możemy na was zawsze polegać, zawsze na was liczyć i że to właśnie wy te najwyższe wartości, które podtrzymywały polskość - nawet wtedy, kiedy Polski na mapie Europy nie było - będziecie ze sobą przez życie nieść - podkreśliła Witek.
REKLAMA
Czytaj także:
- Prezes PiS odpowiada niemieckiemu ambasadorowi. "Zakłamuje się w bardzo nieładny sposób"
- "Skondensowany przekaz". Prof. Berendt o wystawie w PE poświęconej stratom Polski w czasie wojny
- Politico: moralnie Niemcy wciąż mają wobec Polski dług do spłacenia
IAR/PAP/mg
REKLAMA