Pierwsze abramsy niebawem w polskiej armii. Szef MON: trwają ostatnie przygotowania

2023-03-08, 11:37

Pierwsze abramsy niebawem w polskiej armii. Szef MON: trwają ostatnie przygotowania
Mariusz Błaszczak poinformował o ostatnich przygotowaniach amerykańskich czołgów Abrams M1A1 do przekazania ich Polsce. Foto: twitter.com/mblaszczak

Jak poinformował w mediach społecznościowych minister obrony narodowej i wicepremier Mariusz Błaszczak, trwają przygotowania do przekazania Polsce pierwszych amerykańskich czołgów Abrams. To będzie pierwsza partia spośród 116 używanych abramsów, które mają w Siłach Zbrojnych RP uzupełnić lukę po przekazanych Ukrainie czołgach T-72.

"Trwają przygotowania do przekazania pierwszych ze 116 zamówionych dla Wojska Polskiego czołgów Abrams. Już w kwietniu trafią do Polski pierwsze egzemplarze" - poinformował Mariusz Błaszczak w środę na Twitterze.

Pierwsze abramsy trafią do Polski w przyszłym miesiącu

Na początku stycznia została podpisana umowa na 116 czołgów M1A1 Abrams, kupowanych przez Polskę oprócz wozów w najnowszej wersji. Kontrakt o wartości 1,4 mld dolarów (z czego blisko 200 mln USD pokrywa strona amerykańska w ramach pomocy wojskowej, której podstawą są przepisy o dodatkowym wsparciu w związku z wojną na Ukrainie) dotyczy także dostaw 12 wozów zabezpieczenia technicznego, 8 mostów towarzyszących, 6 wozów dowodzenia i 26 warsztatów na podwoziu Humvee, szkolenia i wsparcia logistycznego.

Dostawy czołgów i pozostałego sprzętu wojskowego przewidziano na lata 2023-2024 r. Czołgi dla Polski, które wcześniej były uzbrojeniem Korpusu Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych, przechodzą szczegółowy przegląd i zostaną dostarczone z wyzerowanymi przebiegami. Umowę o dostawach amunicji wyłączono do odrębnych negocjacji.

Polska zamówiła setki amerykańskich czołgów Abrams

Czołgi M1A1 Abrams zostaną przekazane wcześniej niż zakupione wcześniej przez Polskę wozy w najnowszej wersji M1A2 SEPv3, dzięki czemu przezbrajanie Wojsk Lądowych w czołgi Abrams ma się rozpocząć w tym roku. Zakup starszych wozów ma pozwolić odbudować potencjał brygad pancernych i zmechanizowanych po przekazaniu czołgów walczącej Ukrainie, a także zwiększyć potencjał polskich Wojsk Lądowych.

Czołgi M1A1 znajdą się na wyposażeniu 18 Dywizji Zmechanizowanej, obok zakontraktowanych w kwietniu ub.r. 250 czołgów M1A2 SEPv3, kupionych za 4,75 mld dolarów wraz ze sprzętem towarzyszącym, obejmującym 26 wozów zabezpieczenia technicznego M88A2 Hercules i 17 mostów towarzyszących M1074 Joint Assault Bridge, pakiet szkoleniowy i logistyczny oraz zapas amunicji.

W ubiegłym roku, na podstawie odrębnego porozumienia, Wojska Lądowe Stanów Zjednoczonych przetransportowały do Polski 28 czołgów M1A2 SEPv2 Abrams oraz instruktorów, którzy szkolą polskie załogi w Akademii Abrams, założonej w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu.

Czytaj również:

PAP/jmo

Polecane

Wróć do strony głównej