more_horiz
Wiadomości

Jest termin rozpoznania sporu kompetencyjnego ws. aktu łaski. Prezes Przyłębska: decyzja SN niezgodna z prawem

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2023 20:28
- Wyznaczony został termin rozpoznania sporu kompetencyjnego między prezydentem a Sądem Najwyższym w sprawie aktu łaski - poinformowała w środę prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska. Jak wynika z wokandy opublikowanej na stronie TK, rozprawa ma się odbyć 26 kwietnia.
Prezes Przyłębska: wyznaczono termin rozpoznania sporu kompetencyjnego ws. aktu łaski
Prezes Przyłębska: wyznaczono termin rozpoznania sporu kompetencyjnego ws. aktu łaskiFoto: Tomasz Tołłoczko / Trybunał Konstytucyjny

- Wyznaczony został termin rozprawy. Sprawa ta rzeczywiście bardzo długo jest procedowana. Toczy się równolegle postępowanie w Sądzie Najwyższym, które było zawieszone. SN podjął decyzję o podjęciu postępowania, całkowicie niezgodną z prawem, dlatego że SN, w chwili gdy taki spór kompetencyjny zawiśnie przed TK, ma ustawowy obowiązek zawiesić postępowanie - powiedziała prezes Przyłębska w TV Republika.

Jak podano na stronie TK, sprawą sporu kompetencyjnego ma się zająć pełny skład orzekający TK pod przewodnictwem prezes Przyłębskiej. Wyznaczonych zostało dwóch sprawozdawców: wiceprezes TK Mariusz Muszyński i sędzia Stanisław Piotrowicz.

Nieprawomocny wyrok wobec Mariusza Kamińskiego i kierownictwa CBA

Sprawa ta ma związek z nieprawomocnym wyrokiem wobec Mariusza Kamińskiego i innych osób z b. kierownictwa CBA. W marcu 2015 r. Sąd Rejonowy Warszawa-Śródmieście skazał w I instancji b. szefa CBA Kamińskiego (dziś - szefa MSWiA) i Macieja Wąsika (ówczesnego zastępcę Kamińskiego w CBA; obecnie wiceszefa MSWiA) na 3 lata więzienia, m.in. za przekroczenie uprawnień i nielegalne działania operacyjne CBA podczas "afery gruntowej" w 2007 r. Na kary po 2,5 roku skazano dwóch innych b. członków kierownictwa CBA.

Zanim Sąd Okręgowy w Warszawie zbadał ich apelacje, w listopadzie 2015 r. prezydent Andrzej Duda ułaskawił wszystkich czterech nieprawomocnie skazanych. W marcu 2016 r. SO uchylił wyrok SR i wobec aktu łaski prezydenta prawomocnie umorzył sprawę.

Proces trafił do SN, bo od orzeczenia SO o umorzeniu kasacje złożyli oskarżyciele posiłkowi.
Skierowana do TK w czerwcu 2017 r. przez ówczesnego marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego sprawa sporu kompetencyjnego dotyczy zaś tego, jaki charakter ma opisana w konstytucji kompetencja prezydenta do stosowania prawa łaski i czy SN może dokonywać jej wiążącej interpretacji.

Po skierowaniu sprawy do TK przez marszałka Kuchcińskiego SN zawiesił swoje postępowanie. W zeszłym tygodniu SN zdecydował jednak o podjęciu tego postępowania kasacyjnego z urzędu. W tym tygodniu SN poinformował zaś, że wyznaczył termin rozprawy kasacyjnej w sprawie osób z b. kierownictwa CBA na 6 czerwca br.

Czytaj również:

dn/PAP

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także