more_horiz
Wiadomości

"Wojsko musi być liczne". MON zaprasza chętnych do wstąpienia w szeregi armii

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2023 21:24
- Zapraszam wszystkich tych, którzy jeszcze nie zdecydowali, co będą robić w przyszłości, do przystąpienia do Wojska Polskiego - mówił w sobotę w TVP wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. - Przede wszystkim zapraszam do zawodowej służby wojskowej, ale można łączyć aktywność zawodową ze służbą wojskową - dodał. 
Szef MON podkreślił w rozmowie z TVP Info, że polskie wojsko musi byćliczne
Szef MON podkreślił w rozmowie z TVP Info, że polskie wojsko musi być liczneFoto: Twitter/@MON_GOV_PL

- Różni geostratedzy mówili, że liczne Wojsko Polskie nie jest potrzebne, że wystarczą małe siły, tylko dobrze wyćwiczone. Dobrze wyćwiczone siły są oczywiście konieczne, ale wojsko musi być liczne - powiedział w sobotę w TVP minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Podkreślił, że w piątek był na przysiędze Wojska Polskiego w Olsztynie. - 550 żołnierzy Wojska Polskiego z dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej i z terytorialnej służby wojskowej, jest siła, jest moc. Kiedy ci ludzie zaśpiewali hymn, czuć było siłę - mówił wicepremier.

Szef MON: zapraszam wszystkich do wojska

- Zapraszam wszystkich tych, którzy jeszcze nie zdecydowali, co będą robić w przyszłości, do przystąpienia do Wojska Polskiego. Przede wszystkim zapraszam do zawodowej służby wojskowej, ale można łączyć aktywność zawodową ze służbą wojskową, WOT właśnie taką propozycję stanowi - zaznaczył.

Szef MON przypomniał, że jest przygotowane "25 tysięcy miejsc w dobrowolnej, zasadniczej służbie wojskowej". - Przysięga była wczoraj i dziś, 3300 żołnierzy złożyło przysięgę, poprzedni turnus to 2500, a więc konsekwentnie wzmacniamy liczebnie Wojsko Polskie - podkreślił.

Poinformował, że trzy czwarte spośród żołnierzy, którzy złożyli przysięgę, zostanie żołnierzami zawodowymi, a "ci którzy wybrali inną formę swojej aktywności zawodowej są przeszkolonymi rezerwistami, a więc w razie sytuacji kryzysowej wiedzą jak się zachować".

00:28 wojsko musi byc liczne setka blaszcza 12257824_1.mp3 Szef MON podkreślał, także podczas spotkania z mieszkańcami Olecka, że polskie wojsko musi być liczne i silne (IAR)

Zaproszenie na treningi z wojskiem

- Zachęcam też wszystkich od 15 roku życia, za zgodą rodziców, do 65 roku życia do skorzystania z naszej oferty "trenuj z wojskiem", a więc do jednodniowego szkolenia, które pozwala na zaznajomienie się z obsługą broni, na przypomnienie sobie zasad pierwszej pomocy lekarskiej, są także podstawowe zasady dotyczące samoobrony czy też przeżycia w trudnych warunkach. Oby nie było potrzeby skorzystania z takich umiejętności, ale takie umiejętności należy posiadać - mówił wicepremier.


(PAP) (PAP)

Czytaj także:

PAP, IAR/ mbl

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także