Amunicja dla Ukrainy. Polska dołączyła do unijnego planu. Szef MON: to duża szansa dla naszego przemysłu zbrojeniowego
Wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak poinformował, że Polska dołączyła do unijnego porozumienia dotyczącego wspólnych zakupów amunicji dla Ukrainy.
2023-03-23, 18:27
Na Twitterze przypomniał, że nasz kraj od początku zabiegał o uruchomienie takiej inicjatywy.
"To duże wsparcie dla naszych wschodnich sąsiadów i szansa dla polskiego przemysłu zbrojeniowego" - podkreślił.
Wcześniej informowała o tym korespondentka Polskiego Radia w Brukseli Beata Płomecka. Jak ustaliła, do Europejskiej Agencji Obrony, która będzie organizować wspólne przetargi, zostały wysłane skany dokumentów podpisanych przez Ministerstwo Obrony Narodowej.
Polska głównym beneficjentem programu
Polska będzie jednym z głównych beneficjentów tego programu, bo wśród kluczowych producentów amunicji, której teraz potrzebuje Ukraina, są polskie zakłady Dezamet należące do Polskiej Grupy Zbrojeniowej. W przyszłym tygodniu ma je odwiedzić unijny komisarz do spraw przemysłu Thierry Breton.
W poniedziałek porozumienie w sprawie wspólnych zamówień podpisało 17 unijnych krajów plus Norwegia. Polska, jak tłumaczyli dyplomaci, musiała sfinalizować procedury krajowe.
Na plan dostaw amunicji i wspólne zakupy Unia przeznaczy dwa miliardy euro z Europejskiego Funduszu Pokojowego. Miliard otrzymają w ramach rekompensaty kraje, które ze swoich zapasów dostarczą Ukrainie pociski już teraz, natomiast drugi miliard będzie przekazany na grupowe zakupy.
REKLAMA
- "To strategiczny krok". Prezydent Zełenski o europejskim planie dostaw amunicji
- "To historyczna decyzja". Szef dyplomacji UE o wspólnych zakupach amunicji dla Ukrainy
- Brutalny atak Rosjan. Ostrzelali Kramatorsk zakazaną amunicją kasetową
dn/IAR
REKLAMA