Likwidacja użytkowania wieczystego. Buda: 20-krotność opłaty rocznej to próg wykupu po stronie przedsiębiorcy
Rząd zapowiada stopniową likwidację użytkowania wieczystego. Przyjęty 29 marca przez Radę Ministrów projekt ustawy przewiduje wprowadzenie modelu odpłatności za grunt sprzedawany użytkownikowi wieczystemu. Ma to być rozszerzenie - głównie na przedsiębiorców - zmian z 2019 roku. Wprowadziły one uwłaszczenie 2,5 miliona użytkowników wieczystych.
2023-03-29, 20:56
Minister rozwoju Waldemar Buda ocenił, że warunki wykupu gruntu będą maksymalnie korzystne z punktu widzenia notyfikacji w Komisji Europejskiej.
- Można to sprowadzić mniej więcej do 20-krotności opłaty rocznej. To będzie ten minimalny próg wykupu po stronie przedsiębiorcy. Czyli jeżeli mamy pewnego rodzaju opłatę za rok, to 20-krotność będzie tym poziomem minimalnym. W przypadki nieruchomości Skarbu Państwa ten poziom to będzie pewna reguła. W przypadku samorządów nie możemy ingerować w tę przestrzeń. Zgodnie z niezależnością samorządów, one będą podejmowały uchwały o konkretnej odpłatności - wyjaśnił minister.
Waldemar Buda wyraził nadzieję, że stawki na gruntach samorządowych będą zbliżone do tych proponowanych na terenach Skarbu Państwa. Zasadą nie będzie uwłaszczenie z mocy prawa, jak przy przekształceniu gruntów mieszkaniowych, ale na wniosek.
Kto skorzysta?
Nowy model może objąć około 450 tysięcy podmiotów, głównie przedsiębiorców, osoby fizyczne - na przykład właścicieli garaży, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe w zakresie infrastruktury osiedlowej czy pawilonów handlowych.
REKLAMA
Z użytkowania wieczystego będą mogli też zrezygnować mieszkańcy osiedli posiadający parkingi czy udziały w drogach wewnętrznych lub placach zabaw.
Posłuchaj
Teraz projekt ustawy trafi do Sejmu.
REKLAMA
- "Bez pozwolenia przy budownictwie jednorodzinnym na własne cele mieszkaniowe". Rząd przyjał projekt
- "Klienci już rezerwują mieszkania". Zobacz analizę projektu Bezpieczny kredyt
IAR/fc
REKLAMA