more_horiz
Wiadomości

Ataki na Jana Pawła II. Prezes PiS: nigdy nie przybrały tak napastliwej formy

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2023 07:37
"Wyrażamy nasz osobisty moralny sprzeciw wobec bezprecedensowej kampanii insynuacji i pomówień wymierzonych w osobę Świętego Jana Pawła II. Do tej pory mieliśmy w Polsce do czynienia z różnego rodzaju próbami podważania Jego autorytetu, ale nigdy nie przybrały one tak napastliwej i przewrotnej formy oraz nie posługiwały się tak haniebnymi metodami, jak obecne ataki" - napisał w liście do członków PiS prezes partii Jarosław Kaczyński.
Atak na postać św. Jana Pawła II. Prezes PiS: tajemy w obronie jego dobrego imienia
Atak na postać św. Jana Pawła II. Prezes PiS: tajemy w obronie jego dobrego imieniaFoto: PAP/Paweł Supernak

W liście, do którego dotarła PAP, prezes PiS stwierdził, że "tegoroczne obchody rocznicy śmierci Świętego Jana Pawła II przypadają na czas szczególny".

"W tym wyjątkowym dniu nie tylko - jak co roku - dziękujemy Panu Bogu za ten niezmierzony dar, jakim dla Kościoła, Polski i Świata był i jest Papież-Polak oraz upamiętniamy Wielkiego Rodaka, który zasiadł na stolicy Piotrowej, ale także stajemy w obronie Jego czci i dobrego imienia" - napisał Jarosław Kaczyński.

"Wyrażamy w ten sposób nasz osobisty moralny sprzeciw wobec bezprecedensowej kampanii insynuacji i pomówień wymierzonych w osobę Świętego Jana Pawła II. Do tej pory mieliśmy w Polsce do czynienia z różnego rodzaju próbami podważania Jego autorytetu, ale nigdy nie przybrały one tak napastliwej i przewrotnej formy oraz nie posługiwały się tak haniebnymi metodami, jak obecne ataki" - napisał prezes PiS.

Ataki na Jana Pawła II. Jarosław Kaczyński o materiale TVN: nierzetelność warsztatowa, wybiórcze korzystanie ze źródeł

Dodał, że "lista zarzutów stawianych przez legitymujących się wybitnym dorobkiem naukowym badaczy dziejów państwa, Kościoła oraz tym bardziej PRL-owskich służb specjalnych, osobom oskarżającym o czyny niegodne zarówno Papieża-Polaka, jak i Jego, jeśli można tak powiedzieć, ojca duchowego - Kardynała Adama Sapiehę jest wyjątkowo długa".

"Nierzetelność warsztatowa, nieprzeprowadzenie rzetelnej kwerendy, wybiórcze korzystanie ze źródeł oraz interpretowanie ich według z góry założonej tezy, nieznajomość albo - co gorsza - celowe ignorowanie realiów epoki, w tym sposobów zwalczania Kościoła przez Urząd Bezpieczeństwa - to najważniejsze, ale nie wszystkie z nich" - napisał Jarosław Kaczyński.

Szef PiS stwierdził, że "szczególnym oburzeniem napawa praktyka dawania wiary dokumentom wytworzonym przez komunistyczny aparat terroru bez poddawania ich rygorom krytyki źródeł historycznych". "To tak, jakby jedynie na podstawie wymuszonych torturami w ubeckich katowniach zeznań oskarżać dziś Żołnierzy Armii Krajowej o zdradę ojczyzny i wysługiwanie się niemieckiemu okupantowi" - dodał.

Zasługi Jana Pawła II w zwalczaniu zjawiska pedofilii. Prezes PiS o "przemilczeniu tematu"

Według niego "na drugim biegunie obranej metody sytuuje się całkowite przemilczanie jakże licznych działań i inicjatyw podejmowanych najpierw przez Kardynała Karola Wojtyłę, a później przez Papieża Jana Pawła II w ramach zwalczania zjawiska pedofilii w Kościele". "Jak podkreślają znawcy tematu właściwie cały pontyfikat Papieża-Polaka upłynął pod znakiem tego typu działań" - napisał Jarosław Kaczyński.

"Bezpośredni cel tej haniebnej akcji dyfamacyjnej, oszczerczej skoordynowanej medialnej nagonki, może być tylko jeden: zniszczenie autorytetu najwybitniejszego Polaka w naszych dziejach, zszarganie Jego imienia i przemilczenie zasług, moralne zdegradowanie Go do poziomu ludzi popełniających czyny pedofilskie. Ale zamysłem docelowym, finalnym, stojącym za tymi obrzydliwymi manipulacjami jest zniszczenie więzów społecznych, zdezintegrowanie i atomizacja społeczeństwa, uczynienie go zewnątrz sterownym, a więc bezbronnym wobec socjotechnicznych zabiegów oraz niezdolnym do myślenia i działania w kategoriach wspólnotowych" - ocenił prezes PiS.

Atak wymierzony w papieża Polaka. "Etap ogromnego przedsięwzięcia obliczonego na zniszczenie tradycyjnych wartości"

Dodał, że "ataki wymierzone w Świętego Jana Pawła II stanowią kolejny etap ogromnego przedsięwzięcia obliczonego na zniszczenie tradycyjnych wartości, zakorzenionych struktur, zastanych sposobów postrzegania i przeżywania rzeczywistości, a następnie na zbudowanie na ich gruzach nowego wspaniałego świata, stworzenie nowej kultury i wykucie nowego człowieka".

"W optyce tej inżynierii społecznej wszystko, co osadzone w przeszłości, świadczące o ciągłości i posiadające wspólnotowy charakter - religia, tożsamość narodowa, w naszym przypadku - polskość, uczucia patriotyczne, jakiekolwiek przywiązanie do tego, co dawne czy poszanowanie dla autorytetów - jest wrogiem, bo hamuje triumfalny marsz nowego ku świetlanej przyszłości. Jako takie musi, więc zostać poddane destrukcji: całkowitemu zniszczeniu bądź, jeśli to niemożliwe, ośmieszeniu, obdarciu z godności, zohydzeniu… I takich właśnie prób wymierzonych w Papieża-Polaka jesteśmy obecnie świadkami" - napisał Jarosław Kaczyński.

Przypominając, że w tym roku rocznica śmierci papieża Jana Pawła II przypada na Niedzielę Palmową, życzył działaczom PiS i ich bliskim "błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego". "Niech ten wyjątkowy czas naznaczony u progu Wielkiego Tygodnia wyrazami naszej wdzięczności za życie i nauczanie powołanego na Stolicę Piotrową Syna Polskiego Kościoła wypełni nasze serca wiarą, nadzieją i miłością. Proszę przyjąć moje najserdeczniejsze pozdrowienia" - napisał prezes PiS.

Czytaj także:


Zobacz: Jarosław Kaczyński w Programie 3 Polskiego Radia

PAP/IAR/pb

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także