80. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim [PLAN OBCHODÓW]

W środę Warszawa odda hołd Żydom, którzy zginęli w powstaniu w getcie warszawskim. Znamy program oficjalnych uroczystości, w których udział wezmą m.in. prezydenci Polski, Izraela i Niemiec.

2023-04-19, 09:45

80. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim [PLAN OBCHODÓW]
80. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Znamy plan obchodów. Foto: Krystian Maj / Forum

Powstanie w getcie warszawskim wybuchło 19 kwietnia 1943 r. i trwało do 16 maja 1943 r. Było pierwszym miejskim powstaniem w okupowanej Europie. W nierównej, trwającej prawie miesiąc, walce słabo uzbrojeni bojownicy Żydowskiej Organizacji Bojowej oraz Żydowskiego Związku Wojskowego stawili opór żołnierzom z oddziałów SS, Wehrmachtu, Policji Bezpieczeństwa i formacji pomocniczych.

80. rocznica powstania w getcie warszawskim

W 80. rocznicę wybuchu powstania wizytę w Polsce złożą prezydenci Niemiec i Izraela: Frank-Walter Steinmeier i Icchak Herzog. Oto planowany harmonogram wydarzeń:

  • 09.30 - rozmowy dwustronne prezydenta RFN Franka-Waltera Steinmeiera i prezydenta Andrzeja Dudy
  • 10.30 - rozmowy dwustronne prezydenta Izraela Icchaka Herzoga i prezydenta Andrzeja Dudy
  • 11.15 - powitanie prezydenta Izraela przez premiera Mateusza Morawieckiego
  • 11.20 - spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z prezydentem Izraela
  • 12.00 - udział prezydenta RP, prezydenta Izraela i prezydenta RFN wraz z małżonkami w uroczystości upamiętniającej 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim (planowane wystąpienia prezydentów)
  • 12.00 - uruchomienie syren alarmowych oraz dzwonów w kościołach archidiecezji warszawskiej
  • 17.30 - udział prezydenta RP, prezydenta Izraela i prezydenta RFN wraz z małżonkami w uroczystości odsłonięcia tablicy upamiętniającej wizytę Naczelnego Rabina Palestyny w Synagodze Nożyków w 1946 r.
  • 20.00 - uroczysty koncert Polsko-Izraelskiej Orkiestry Symfonicznej

Prezydenci Izraela i Niemiec w Warszawie

Jak zapowiedział szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Marcin Przydacz, głównym tematem spotkań prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentami Niemiec i Izraela będzie kwestia bezpieczeństwa w związku z rosyjską agresją na Ukrainę oraz tego, jak społeczność międzynarodowa powinna reagować na agresywną politykę rosyjską.

Jak dodał, drugim tematem spotkań wpisanym w kontekst wizyty, będzie polityka historyczna i pamięć o nazistowskich zbrodniach na terytorium Polski. - Panowie prezydenci wspólnie będą czcić pamięć bohaterów powstania w getcie warszawskim. Rozmowa na temat polityki pamięci również będzie miała miejsce - podkreślił.

REKLAMA

Czytaj także:

Żonkile przypomną o ofiarach zrywu

Ponadto w środę w Warszawie ponad trzy tysiące wolontariuszy będzie przez cały dzień rozdawać papierowe żonkile - symbol pamięci o bohaterach powstania w getcie w warszawskim.

Historia akcji związana jest z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który w każdą rocznicę powstania w getcie warszawskim dostawał żonkile od anonimowej osoby. Sam również co roku 19 kwietnia składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta bukiet żółtych kwiatów - często były to właśnie żonkile.

Posłuchaj

Historycy o wybuchu powstania w getcie warszawskim - relacja Przemysława Lisa (IAR) 0:56
+
Dodaj do playlisty

Zobacz także: Szef MSZ Izraela w Warszawie. Łukasz Jasina: warto nauczyć Izrael wrażliwości wobec polskich spraw

REKLAMA

ng/PR24/IAR

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej