Andrzej Duda spotka się z przywódcami Niemiec i Izraela. Głównym tematem będą kwestie bezpieczeństwa

Polityka bezpieczeństwa oraz pamięć historyczna będą tematami środowych bilateralnych spotkań prezydenta Andrzeja Dudy z przywódcami Niemiec i Izraela: Frankiem-Walterem Steinmeierem i Icchakiem Herzogiem. Prezydenci wezmą też udział w obchodach 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim.

2023-04-18, 15:00

Andrzej Duda spotka się z przywódcami Niemiec i Izraela. Głównym tematem będą kwestie bezpieczeństwa
Andrzej Duda spotka się z przywódcami Niemiec i Izraela. Głównym tematem będą kwestie bezpieczeństwa. Foto: Leszek Szymański/PAP

W środę wizytę w Warszawie złożą prezydenci Niemiec i Izraela: Frank Walter Steinmeier i Icchak Herzog. Wezmą udział w obchodach 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim; wcześniej zaplanowano rozmowy dwustronne w Pałacu Prezydenckim: najpierw z prezydentem Niemiec, a następnie z prezydentem Izraela.

Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Marcin Przydacz zapowiedział, że głównym tematem obu tych spotkań będzie kwestia bezpieczeństwa w związku z rosyjską agresją na Ukrainę i tego, jak społeczność międzynarodowa powinna reagować na agresywną politykę rosyjską.

- Z prezydentem Niemiec, jako z państwem członkowskim UE oraz sojusznikiem z NATO, będziemy rozmawiać o przyszłych działaniach na tych dwóch forach - mówił Przydacz. Przypomniał, że w lipcu w Wilnie odbędzie się szczyt NATO.

Polityka historyczna

Jak dodał, drugim tematem spotkań wpisanym w kontekst wizyty, będzie polityka historyczna i pamięć o nazistowskich zbrodniach na terytorium Polski. "Panowie prezydenci wspólnie będą czcić pamięć bohaterów powstania w getcie warszawskim. Rozmowa na temat polityki pamięci również będzie miała miejsce" - podkreślił.

REKLAMA

Przydacz zwrócił uwagę, że po okresie mniejszej intensywności relacji, dialog polsko-izraelski na poziomie prezydenckim został wznowiony. - Dyskutowane będą kwestie relacji między Warszawą a Tel Awiwem, a także wyzwania natury bezpieczeństwa w regionie Bliskiego Wschodu - zapowiedział szef BPM.

Pytany o krytykę polsko-izraelskiej umowy w sprawie wyjazdów młodzieży przez część polityków i mediów w Izraelu, Przydacz ocenił, że porozumienie jest dobre zarówno dla Polski, jak i Izraela. "Nie wchodzimy w wewnętrzną debatę polityczną, zwłaszcza w sytuacji, w której niektóre siły polityczne w Izraelu próbują zaprzęgać Polskę i dobre imię Polski do swojej agendy politycznej" - oświadczył.

- My się koncentrujemy na relacjach międzypaństwowych i ich konstruktywnym wymiarze, a tego typu porozumienie jest konstruktywnym krokiem do uregulowania kwestii, która była problematyczna - dodał.

Polska polityka informacyjna

Podkreślił, że strona polska chce, by młodzież - zarówno polska, jak i izraelska - poznawały cały kontekst relacji polsko-żydowskich i miały świadomość, że za Holocaustem stały nazistowskie Niemcy. - To z całą pewnością będzie elementem polskiej polityki informacyjnej w perspektywie następnych miesięcy i lat - dodał.

REKLAMA

Powstanie w getcie warszawskim wybuchło 19 kwietnia 1943 r. i trwało do 16 maja 1943 r. Było pierwszym miejskim powstaniem w okupowanej Europie. W nierównej, trwającej prawie miesiąc walce słabo uzbrojeni bojownicy Żydowskiej Organizacji Bojowej oraz Żydowskiego Związku Wojskowego stawili opór żołnierzom z oddziałów SS, Wehrmachtu, Policji Bezpieczeństwa i formacji pomocniczych.

Czytaj też:

PAP/mn

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej