Marszałek Witek: należy pozwolić rodzicom wychowywać dzieci tak, jak tego sami chcą. Szkoła ma ich wesprzeć

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek zwróciła w środę uwagę na społeczną inicjatywę, mającą na celu ochronę dzieci i wspieranie rodziców. - Wychowanie jest trudną sztuką i ona należy przede wszystkim do rodziców, ale szkoła jest tym miejscem, które ma wesprzeć rodziców w wychowaniu dzieci - zaznaczyła marszałek.

2023-04-19, 16:16

Marszałek Witek: należy pozwolić rodzicom wychowywać dzieci tak, jak tego sami chcą. Szkoła ma ich wesprzeć
Marszałek Witek: należy pozwolić rodzicom wychowywać dzieci tak, jak tego sami chcą. Szkoła ma ich wesprzeć. Foto: PAP/Rafał Guz

 - Należy pozwolić rodzicom wychowywać dzieci tak, jak tego sami chcą. Szkoła jest miejscem, które ma ich wesprzeć - powiedziała w środę marszałek Sejmu Elżbieta Witek podczas spotkania w sprawie komitetu inicjatywy ustawodawczej "Chrońmy dzieci, wspierajmy rodziców".

Interdyscyplinarne konsultacje w sprawie ochrony dzieci

Witek przypomniała na wstępie, że 24 marca w Sejmie spotkali się eksperci, nauczyciele, lekarze, przedstawiciele organizacji pozarządowych, samorządowcy i inne osoby zajmujące się niesieniem pomocy dzieciom w obliczu problemów i zagrożeń ze strony współczesnego świata. W spotkaniu pod hasłem "Chrońmy dzieci, wspierajmy rodziców" udział wzięli wówczas także przedstawiciele rządu.

- Podczas tego spotkania padło mnóstwo propozycji, mnóstwo ciekawych rzeczy mogliśmy się wszyscy dowiedzieć. Konkluzja wspólna dla wszystkich była taka, że trzeba zadbać o najmłodsze pokolenie, chronić dzieci przed niewłaściwymi treściami - powiedziała w środę marszałek. Akcentowała, że "należy pozwolić rodzicom wychowywać dzieci tak, jak tego sami chcą".

Szkoła ma wspierać, a nie zastępować rodziców

- Wychowanie jest trudną sztuką i ona należy przede wszystkim do rodziców, ale szkoła jest tym miejscem, które ma wesprzeć rodziców w wychowaniu dzieci - stwierdziła.

REKLAMA

Witek dodała, że temat jest bardzo ważny.

- Mówiono na spotkaniu, że przyszłość, kondycja fizyczna i psychiczna dzieci to jest polska racja stanu i ja się z tym zgadzam - zaznaczyła.

"Chrońmy dzieci, wspierajmy rodziców"

Jedną z propozycji, jak dodała, była obywatelska inicjatywa ustawodawcza i projekt pod nazwą "Chrońmy dzieci, wspierajmy rodziców".

- Niedużo czasu minęło, tysiąc podpisów zostało zebrane i komitet inicjatywy ustawodawczej został zarejestrowany – przekazała marszałek.

REKLAMA

Zapewniła jednocześnie, że będzie wspierała każdą inicjatywę, która będzie służyła temu, by pomagać rodzinie, chronić dzieci i wspierać rodziców.

- Jako rodzice mamy jedną najważniejszą troskę - pomyślność i bezpieczeństwo naszych dzieci - powiedziała z kolei obecna na spotkaniu Karolina Paleń, dyrektor Domu dla Dzieci i Młodzieży im. Św. Brata Alberta oraz Domu dla Dzieci i Młodzieży im. Św. Jana Pawła II w Stalowej Woli i radna PiS.
Jej zdaniem istnieje problem seksualizacji dzieci w przedszkolach i szkołach podstawowych i coraz więcej organizacji i stowarzyszeń chce "wchodzić do tych podmiotów z tematem seksualizacji najmłodszych". My mówimy temu: Nie. Sprzeciwiamy się temu - zaznaczyła.

Przypomniała, że zgodnie z art. 48 konstytucji to "rodzice mają prawo do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami". - Wychowanie to powinno uwzględniać stopień dojrzałości dziecka, a także wolność jego sumienia i wyznania oraz jego przekonania" - wskazała Poleń, cytując ustawę zasadniczą.
"Chodzi nam o to, aby to rodzice decydowali, czy ich dziecko będzie uczestniczyło w zajęciach pozalekcyjnych, czy też nie, aby do nich należało ostateczne zdanie w sprawie przekazywania dzieci wspomnianych treści w szkole - wyjaśniła Poleń.

Zgodnie z konstytucją inicjatywa ustawodawcza przysługuje grupie co najmniej 100 000 obywateli mających prawo wybierania do Sejmu. Przepisy stanowią, że po zebraniu 1000 podpisów z poparciem dla obywatelskiego projektu ustawy pełnomocnik komitetu inicjatywy ustawodawczej zawiadamia marszałka Sejmu o utworzeniu komitetu.

REKLAMA

Jeżeli zawiadomienie odpowiada warunkom określonym w ustawie marszałek Sejmu, w terminie 14 dni od jego doręczenia, postanawia o przyjęciu zawiadomienia.

Tysiąc podpisów dołączonych do zawiadomienia stanowi część wymaganej liczby 100 tys. podpisów osób popierających obywatelski projekt ustawy. Projekt taki powinien być wniesiony do Sejmu w ciągu 3 miesięcy od dnia, w którym marszałek Sejmu wyda postanowienie o przyjęciu zawiadomienia o powstaniu komitetu.

Czytaj także:

REKLAMA

PAP/mc

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej