Europejski Kongres Gospodarczy. Premier zapowiada inwestycje informatyczne w Katowicach
- W Katowicach na Śląsku ulokowane będzie centrum informatyczne, część przetwarzania danych i część baz danych Komisji Nadzoru Finansowego - zapowiedział w Katowicach premier Mateusz Morawiecki. - Będziemy tworzyć najlepsze możliwe warunki do rozwoju dla przemysłu informatycznego, nie tylko w Polsce, ale w całej Europie Środkowej i Unii Europejskiej - zapowiedział.
2023-04-26, 10:00
Premier Mateusz Morawiecki uczestniczy w Europejskim Kongresie Gospodarczym w stolicy województwa śląskiego. W swoim wystąpieniu zauważył, że sektor informatyczny w naszym kraju "na naszych oczach staje się kolejną wielką, gigantyczną kompetencją i miejscem pracy dla wielu talentów, nie tylko zresztą z Polski".
Ocenił, że "dzisiaj, po raz pierwszy w naszej historii, mamy szansę być nie tylko częścią wielkiego globalnego procesu transformacji cyfrowej, ale też ogromnie na tym skorzystać". - Dlatego że w Polsce zgromadziło się ogromnie dużo talentów, talentów informatycznych, programistów komputerowych, inżynierów, software deweloperów, ale także specjalistów od cyberbezpieczeństwa - powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas kongresu EKG w Katowicach.
Dodał, że wojna na Ukrainie uświadomiła, jak ważne jest cyberbezpieczeństwo, jak ważne jest zabezpieczenie przed zalewem fake newsów, przed propagandowymi trikami, w których Rosja celuje.
Informatyczne inwestycje na Śląsku
Szef rządu zapowiedział nowe inwestycje informatyczne w stolicy Górnego Śląska. - Zależy nam bardzo, aby także instytucje centralne część swojej działalności, przynajmniej część swojej działalności, lokowały w innych ośrodkach - zaznaczył.
REKLAMA
- I tutaj w Katowicach, na Śląsku, ulokowane będzie centrum informatyczne, część przetwarzania danych, część budowy baz danych Komisji Nadzoru Finansowego, potężnej instytucji finansowej, nadzorcy rynku finansowego - powiedział premier Mateusz Morawiecki.
Dodał, że szczegóły tej inwestycji zostaną ogłoszone w kolejnych miesiącach.
Posłuchaj
Polska "magnesem dla inwestycji amerykańskich"
Szef rządu przypomniał też, podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach, że w Polsce projekt chmurowy rozwijany jest w ramach współpracy amerykańskiej firmy Microsoft, Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) oraz banku PKO BP. - Chcemy w związku z tym być w awangardzie albo przynajmniej wśród tych, którzy rozwijają technologie chmurowe na całym świecie - podkreślił.
Premier podziękował Microsoftowi za "zaufanie dla Polski, dla polskiego rządu". - To najlepszy dowód na to, że Polska jest magnesem dla inwestycji amerykańskich - ocenił dodając, że Amerykanie inwestują już w Polsce m.in. w przemysł, zbrojeniówkę, a także w projekty informatyczne.
REKLAMA
Przewaga z aliansów międzynarodowych
Szef rządu podkreślił, że Polska jest wielkim i ważnym spoiwem wspólnoty transatlantyckiej, jest zarówno bardzo proeuropejska, jak i proamerykańska.
Premier ocenił też, że "wobec potężnych wrogów i przeciwników, takich jak jest Rosja, i wobec konkurentów na Dalekim Wschodzie, musimy budować silne alianse międzynarodowe". Do takich sojuszy należy przede wszystkim sojusz transatlantycki, czyli Unia Europejska, Zjednoczone Królestwo, we współpracy ze Stanami Zjednoczonymi - wskazał premier.
Zdaniem szefa rządu "tylko połączenie naszych potencjałów, wielkich talentów i pierwszych osiągnięć chmurowych, sztucznej inteligencji, internetu rzeczy i kolejnych obszarów o charakterze uczących się maszyn" pozwoli na utrzymanie przewagi konkurencyjnej i tworzenie miejsc pracy.
"Najlepsze możliwe warunki do rozwoju"
Premier Morawiecki przypomniał także, że Polska ma "drugie najniższe bezrobocie w Unii Europejskiej" i jedno z "najniższych na świecie". Wskazał, że "dziś województwo śląskie jest drugie lub trzecie wśród poziomów bezrobocia w Polsce, ale po tej dobrej stronie mocy".
REKLAMA
- Otwieramy się dalej, na inwestorów, na inwestycje, przyciąganie talentów. Będziemy także tworzyć najlepsze możliwe warunki do rozwoju, dla przemysłu, informatycznego, nie tylko w Polsce, ale w całej Europie Środkowej i Unii Europejskiej - podkreślił szef rządu.
Dyskusje z przedstawicielami spółek
W trzecim dniu XV EKG w dyskusjach panelowych, wspólnie z ekspertami oraz przedstawicielami zarządów polskich i międzynarodowych banków oraz spółek m.in. energetycznych i finansowych, biorą udział reprezentanci resortów, m.in. minister cyfryzacji Janusz Cieszyński.
- "Cud podatkowy" na konferencji prasowej. Rzecznik rządu wyjaśnił pojęcie dziennikarzowi TVN [WIDEO]
- W ciągu dekady wzrosła liczba kobiet studiujących kierunki informatyczne
- Współczesna technika i androidy. Czy robot zastąpi człowieka?
PAP, IAR/jmo, mbl
REKLAMA
REKLAMA