Chiny zdominują cyberprzestrzeń? Szefowa NSCS: Pekin chce technologicznej supremacji
- Chiny mają aspiracje, by stać się światowym liderem w wyznaczaniu standardów technologicznych. Dążą do globalnej supremacji w tej dziedzinie, poprzez którą chcą osiągnąć dominującą pozycję w sprawach globalnych - ostrzega Linda Cameron, szefowa brytyjskiego Narodowego Centrum Cyberbezpieczeństwa (NSCS).
2023-04-19, 16:22
W przemówieniu otwierającym CyberUK, organizowaną przez NSCS doroczną konferencję na temat cyberbezpieczeństwa, Cameron powiedziała, że Zachód stoi w obliczu epokowego wyzwania, a wobec "dramatycznego wzrostu znaczenia Chin jako supermocarstwa technologicznego". Dlatego też Wielka Brytania i jej sojusznicy nie mogą sobie pozwolić na popadanie w samozadowolenie.
- Chiny uznały kilka istniejących i powstających technologii - sztuczną inteligencję, obliczenia kwantowe i półprzewodniki - za kluczowe dla swojego przyszłego bezpieczeństwa narodowego - powiedziała Cameron.
Kontynuowała, że Państwo Środka ma aspiracje, by stać się światowym liderem w wyznaczaniu standardów technologicznych. - Musimy więc postawić sprawę jasno: Chiny nie tylko dążą do parytetu z krajami zachodnimi, ale do globalnej supremacji technologicznej. Chcą poprzez nią osiągnąć dominującą rolę w sprawach globalnych - mówiła.
Dotrzymać kroku Chinom
Cameron wskazała, że Chiny wykorzystują cyberprzestrzeń do stworzenia wszechstronnej globalnej platformy zbierania informacji i nadzoru, do zdobywania własności intelektualnej i osiągania swoich strategicznych celów geopolitycznych.
REKLAMA
- Co to oznacza dla cyberbezpieczeństwa? Mówiąc wprost, nie możemy sobie pozwolić na to, aby nie dotrzymać kroku Chinom. W przeciwnym razie ryzykujemy, że Chiny staną się dominującą siłą w cyberprzestrzeni - podkreśliła.
Powołane w 2016 r. NSCC jest częścią brytyjskiej agencji wywiadu elektronicznego GCHQ.
- Amerykański okręt przepłynął przez Cieśniną Tajwańską. Chińczycy w stanie wysokiej gotowości
- Z Londynu posłano do Rosji wysokiej klasy mikroczipy. Odkryto jeden z kanałów omijania sankcji
- Pekin: pierwsza od prawie 30 lat wizyta biskupa Hongkongu
PAP/łl
REKLAMA
REKLAMA