Prezes PiS: podpisałem się pod projektem ustawy o ochronie dzieci i wspieraniu rodziców

Prezes PiS Jarosław Kaczyński poinformował, że poparł i podpisał projekt ustawy o ochronie dzieci i wsparciu rodziców. Projekt jest - jak zaznaczył - inicjatywą społeczną. Wyjaśnił, że chodzi głównie o ochronę dzieci przed seksualizacją.

2023-05-04, 14:19

Prezes PiS: podpisałem się pod projektem ustawy o ochronie dzieci i wspieraniu rodziców
Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. Foto: Prawo i Sprawiedliwość/Facebook

Jarosław Kaczyński ocenił, że w Polsce obecnie, choć oczywiście nie wszędzie, tego rodzaju praktyki jak seksualizacja dzieci mają dziś miejsce. - Nie ma bardzo wyraźnej bariery prawnej, która by prowadziła do tego, że tego rodzaju przedsięwzięcia byłyby po prostu zatrzymywane - stwierdził. Z tego powodu powstała społeczna inicjatywa ustawy, pod którą i on, i marszałek Sejmu Elżbieta Witek złożyli swoje podpisy.

- Jeżeli ktoś powinien być w Polsce chroniony najbardziej zdecydowanie, to są to właśnie dzieci. I różnego rodzaju dziwne pomysły (...) nie mogą być realizowane kosztem dzieci. Dorośli mogą podejmować własne decyzje, odnoszące się do tego, co robią, czego chcą słuchać, z czym chcą mieć kontakt. Natomiast jeśli chodzi o dzieci, muszą istnieć ograniczenia - podkreślił Jarosław Kaczyński.

Ograniczenia te, tłumaczył prezes Prawa i Sprawiedliwości, miałyby być realizowane przez władze placówek edukacyjnych, samorządy, kuratoria, ale też być związane z uprawnieniami rodziców.

Posłuchaj

Prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział, że jego partia włączy się w zbiórkę podpisów pod społecznym projektem ustawy o ochronie dzieci (IAR) 0:27
+
Dodaj do playlisty

Kończąc, lider PiS podziękował marszałek Sejmu Elżbiecie Witek "za to, że tę sprawę podjęła". Wskazał, że patronat polityk pełniącej taką funkcję jest "bardzo potrzebny", a fakt, że marszałek Witek jest pedagogiem, daje jej w tej sferze "szczególne kwalifikacje".

REKLAMA

"Rodzice powinni mieć świadomość, z czym stykają się ich dzieci i mieć możliwość ochrony najmłodszych przed złem"

Marszałek Sejmu zaapelowała do Polaków o podpisanie się pod obywatelskim projektem ustawy. Zaznaczyła, że "różne resorty robią bardzo wiele, aby chronić dzieci, ale możemy robić to wspólnie".

Przekazała, że w marcu spotkała się z ponad 70 organizacjami pozarządowymi, które od bardzo wielu lat współpracują z młodzieżą czy pracują na rzecz młodzieży - Wszyscy mówiliśmy jednym głosem, nie może być akcyjności. Musi być między nami współpraca, dlatego, że dziś te zagrożenia płyną z różnych stron - mówiła Witek.

Marszałek zwróciła uwagę, że jest problem nie tylko z agresją rówieśniczą, ale także "z nieograniczonym dostępem do internetu, a tam są przeróżne treści, które są dla nich często szkodliwe, treści, które wpływają na ich psychikę, ale także na ich dalszy rozwój".

Posłuchaj

Marszałek Elżbieta Witek o społecznym projekcie ustawy "Chrońmy dzieci, wspierajmy rodziców" (IAR) 0:27
+
Dodaj do playlisty

Przyznała, że "rodzice, często mimo swoich najlepszych chęci i najlepszej woli, nie wiedzą, jak poradzić sobie z wieloma problemami, które dotykają ich dzieci".

REKLAMA

Wśród zagrożeń dotykających dzieci wskazała samotność, zderzenie "z negatywnymi, często wulgarnymi, obscenicznymi informacjami w internecie". - One chłoną to i nie wiedzą, co mają z tym zrobić - zwróciła uwagę Witek.

Powiedziała, że "do szkół i przedszkoli wchodzą różne organizacje nieprzygotowanych i nieuprawnionych ludzi do tego żeby próbowały wychowywać nasze dzieci niezgodnie z wartościami, które sami wyznajemy".

Przypomniała, że zgodnie z art. 48 konstytucji to "rodzice mają prawo do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami". - To jest jedno z podstawowych praw i musimy je przestrzegać - zaznaczyła marszałek Sejmu. Dodała, że "szkoła jest miejscem, które ma pomóc rodzicom w wychowaniu ich dzieci".

"Chrońmy dzieci, wspierajmy rodziców"

W kwietniu w Sejmie zarejestrowano komitet inicjatywy ustawodawczej "Chrońmy dzieci, wspierajmy rodziców". Teraz rozpoczęto zbiórkę podpisów pod projektem ustawy, który - jak wyjaśniają autorzy - ma zapobiegać "seksualizacji dzieci". Dokument przewiduje, że do każdego rodzica będzie należeć decyzja w sprawie tego, czy dziecko będzie zapoznawało się z takimi treściami w szkole.

REKLAMA

Aby projekt obywatelski mógł zostać złożony w Sejmie, musi podpisać się pod nim 100 tys. osób. Na uzbieranie podpisów komitet ma trzy miesiące.

Wcześniej, w marcu, w Sejmie z inicjatywy marszałek Sejmu Elżbiety Witek pod hasłem "Chrońmy dzieci, wspierajmy rodziców" odbyła się debata. Oprócz Elżbiety Witek uczestniczyli w niej członkowie rządu, rodzice i przedstawiciele organizacji pozarządowych. Dyskutowano o bezpieczeństwie dzieci oraz o zagrożeniach płynących z internetu, przemocy i uzależnieniach.

Czytaj także:

ZAPIS TRANSMISJI:

ms/mg/IAR, PAP 

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej