Zmiany w przepisach po tragedii w Częstochowie. Smoliński: trzeba się skupić na bezwzględnej karze dożywocia
Podwyższenie dolnego wymiaru kary i bezwzględna kara dożywocia bez wcześniejszego zwolnienia - to zdaniem Kazimierza Smolińskiego zmiany w prawie, na jakich należy się skupić po tragedii w Częstochowie. Według posła PiS, członka sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka, zaostrzenie przepisów wywoła efekt prewencyjny.
2023-05-11, 15:35
Po śmierci Kamila minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro poinformował, że wydał polecenie, by zmieniono kwalifikację czynu z usiłowania zabójstwa i znęcania się ze szczególnym okrucieństwem na zabójstwo ze szczególnym okrucieństwem oraz znęcanie się ze szczególnym okrucieństwem. W środę ogłosił on, że śledztwem ws. śmierci 8-letniego Kamila zajmie się Prokuratura Regionalna w Gdańsku.
Podwyższenie dolnego wymiaru kar i dożywocie bez możliwości wcześniejszego zwolnienia
Pojawiły się sugestie, że wobec dramatu należy rozważyć zaostrzenie przepisów. Posłowie PiS nie wykluczają takich zmian.
- Tutaj należałoby się skupić na kwestii dolnego wymiaru kary. Sprawdzić, czy jest możliwość jego podwyższenia. Należy też rozważyć ewentualnie wprowadzenie bezwzględnej kary dożywocia bez możliwości wcześniejszego zwolnienia - mówi Kazimierz Smoliński.
REKLAMA
- Takie sprawy jak ta z Częstochowy to są przypadki, które są bardzo bulwersujące. W obecnej sytuacji może ktoś wcześniej wyjść z więzienia albo usłyszeć wyrok rok, dwa czy trzy lata jako najniższy wymiar kary. Dlatego trzeba się tym przepisom dokładnie przyjrzeć - dodaje poseł Smoliński.
Są efekty zaostrzenia kar
Zapytany o to, czy takie zaostrzenie wywoła efekt odstraszający, poseł odpowiedział: "Sądzę, że tak. To widać teraz chociażby w kwestii ruchu drogowego. Zaostrzenie kar spowodowało, że jednak mniej jest różnego rodzaju wykroczeń czy nawet przestępstw na drogach".
Kazimierz Smoliński zwraca też uwagę na inny aspekt - by na tego typu czyny reagować. - Ważna tutaj jest nie tylko zmiana przepisów, ale także kwestia wychowania. Czas edukować społeczeństwo, by nie przechodzili obojętnie obok złych wydarzeń, które się u sąsiadów, znajomych czy w rodzinie dzieją - mówi.
- Obywatelski projekt ustawy "Chrońmy dzieci". Wyjaśniamy, co zawiera i gdzie złożyć podpis
- Nie żyje skatowany 8-letni Kamil. Jest wniosek o zmianę kwalifikacji zarzutu dla ojczyma
- Piotr Müller zapowiada kampanię ws. przemocy domowej. "Nie możemy zamykać uszu i oczu, gdy dzieje się krzywda"
Polskieradio24.pl/mn
REKLAMA