"Chrońmy dzieci". Trwa zbieranie podpisów pod projektem. W Radomiu akcję wsparli parlamentarzyści PiS

Parlamentarzyści PiS wspólnie z samorządowcami i przedstawicielami różnych środowisk z regionu radomskiego rozpoczęli w piątek zbiórkę podpisów pod obywatelskim projektem "Chrońmy dzieci" - nowelizacji Prawa oświatowego.

2023-05-12, 17:51

"Chrońmy dzieci". Trwa zbieranie podpisów pod projektem. W Radomiu akcję wsparli parlamentarzyści PiS
Na terenie całej Polski trwa zbiórka podpisów pod projektem ustawy "Chrońmy dzieci".Foto: Twitter/@ACJaworski

Jak poinformował na piątkowej konferencji prasowej poseł PiS Marek Suski w nowelizacji Prawa oświatowego chodzi o to, by rodzice mieli możliwość decydowania o tym, jakie zajęcia pozalekcyjne odbywają się w szkole ich dziecka.

Seksualiacja próbuje wejść do szkół

- Dziś mamy sytuację taką, w której różne stowarzyszenia, o różnych poglądach i różnej przeszłości, próbują wchodzić do szkół; szczególnie te są odbierane negatywnie przez rodziców, które się zajmują seksualizacją - powiedział parlamentarzysta. Dodał, że ma to na celu ochronę dzieci przed zgubnymi skutkami przedwczesnej seksualizacji.

Chodzi o obywatelski projekt noweli ustawy Prawo oświatowe – inicjatywa ustawodawcza jest nazywana przez jej autorów "Chrońmy dzieci". Według autorów projektu elementy edukacji seksualnej dzieci i młodzieży powinny być nauczane przez wykwalifikowane w tym zakresie kadry nauczycielskie, bez udziału podmiotów zewnętrznych. Inicjatywie legislacyjnej patronuje marszałek Sejmu Elżbieta Witek.

Zdecyduje opinia rodziców

Zgodnie z projektem "Chrońmy dzieci" stowarzyszenie lub inna organizacja zamierzająca podjąć działalność w szkole lub placówce będzie przekazywać jej dyrektorowi – w postaci elektronicznej i papierowej – informację zawierającą w szczególności: opis dotychczasowej działalności, cele i treści, które mają być realizowane w szkole lub placówce oraz opis materiałów wykorzystywanych do realizacji tych celów.

REKLAMA

Projekt zakłada, że dyrektor szkoły lub placówki niezwłocznie po otrzymaniu zgłoszenia od stowarzyszenia lub organizacji, zwraca się do rady szkoły lub placówki oraz do rady rodziców o wyrażenie opinii jednocześnie informując o zgłoszeniu właściwy organ nadzoru pedagogicznego oraz organ prowadzący szkołę lub placówkę.

Po uzyskaniu opinii dyrektor szkoły umożliwia rodzicom zapoznanie się z nimi. Brak pozytywnych opinii skutkuje uniemożliwieniem prowadzenia działalności przez stowarzyszenie lub organizacje. Udział w takich zajęciach wymaga pisemnej zgody rodziców ucznia, a w przypadku ucznia pełnoletniego – tego ucznia.

Zgodnie z konstytucją inicjatywa ustawodawcza przysługuje grupie co najmniej 100 tys. obywateli mających prawo wybierania do Sejmu. Przepisy stanowią, że po zebraniu 1000 podpisów z poparciem dla obywatelskiego projektu ustawy pełnomocnik komitetu inicjatywy ustawodawczej zawiadamia marszałka Sejmu o utworzeniu komitetu. Jeżeli zawiadomienie odpowiada warunkom określonym w ustawie marszałek Sejmu, w terminie 14 dni od jego doręczenia, postanawia o przyjęciu zawiadomienia.

***
Szczegółowe informacje dot. obywatelskiego projektu ustawy "Chrońmy dzieci, wspierajmy rodziców" znajdują się na stronie chronmywspierajmy.pl. Kartę podpisów poparcia można pobrać TUTAJ.

REKLAMA

Czytaj także:

Zobacz także: Projekt ustawy o ochronie dzieci. Joanna Borowiak: zwiększa siłę głosu rodziców

PAP/mc

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej