more_horiz
Wiadomości

Susza hydrologiczna postępuje, coraz mniej wody w rzekach. IMGW ostrzega

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2023 14:25
Na ok. trzydziestu stacjach hydrologicznych poziom wody spadł poniżej średniego niskiego przepływu. Susza będzie postępować. Jak poinformowała hydrolog Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Emilia Szewczak, najtrudniejsza sytuacja jest w zachodniej części kraju.
Warunki hydrologiczne pogarszają się także w centralnej Polsce
Warunki hydrologiczne pogarszają się także w centralnej PolsceFoto: Polska Press/East News

Susza hydrologiczna przejawia się długotrwałym obniżeniem ilości wody w rzekach i jeziorach

Szczególnie zagrożona zachodnia część Polski 

- Ostrzeżenia przed suszą hydrologiczną obejmują zlewnię Iny i Płoni w województwie zachodniopomorskim, zlewnię Drawy w województwach zachodniopomorskim, lubuskim i wielkopolskim, zlewnię Czernej Wielkiej w Lubuskiem, a także dolny odcinek rzeki Noteć, także w Lubuskiem" - mówiła Emilia Szewczak.

Trudna sytuacja także w głębi kraju

Hydrolog dodała, że warunki hydrologiczne pogarszają się także w głębi kraju. - Susza niestety postępuje. Coraz więcej stacji hydrologicznych będzie notować strefę wody niskiej, również poziom wody na coraz większej liczbie stacji będzie spadać poniżej średniego niskiego przepływu. W dalszej perspektywie czasowej ostrzeżeniem o suszy hydrologicznej objęte zostaną zlewnia Wkry w województwie mazowieckim oraz zlewnia Pisy w województwie warmińsko-mazurskim - zapowiedziała Emilia Szewczak.

Sytuacja nie poprawi się w najbliższym czasie

Najbliższe dni będą słoneczne i ciepłe. Meteorolodzy nie prognozują znaczących opadów deszczu, co oznacza, że sytuacja hydrologiczna się nie poprawi.

Dziś przelotne opady deszczu i słabe burze spodziewane są na południu Polski.

Zobacz także:


IAR/ka

Zobacz także

Zobacz także