Odbudowa zniszczonej Ukrainy. Powstaje specjalna deklaracja w tej sprawie
Strona polska chciałaby wskazać na kilkanaście istotnych projektów, w których zamierza wziąć udział, jeśli chodzi o odbudowę zniszczonej wojną Ukrainy. Pomóc w tym mają wspólna polsko-brytyjsko-ukraińska deklaracja w tej materii oraz wizyta premiera Denisa Szmyhala w Warszawie.
2023-06-18, 09:22
- Tworzymy katalog inwestycji, które polskie firmy są gotowe realizować na Ukrainie, wkrótce zostanie przekazany stronie ukraińskiej - zapowiedziała wiceszefowa MFiPR Jadwiga Emilewicz. Dodała, że w Londynie premierzy Wlk. Brytanii, Ukrainy i Polski mają podpisać deklarację ws. odbudowy Ukrainy.
- Zależy mi na tym, żeby rodzimych przedsiębiorców kontaktować z ukraińską administracją odpowiedzialną za postępowania przetargowe, ale także z ukraińskimi partnerami biznesowymi - powiedziała pełnomocnik rządu ds. polsko-ukraińskiej współpracy rozwojowej, wiceminister funduszy i polityki regionalnej, która przygotowuje misje gospodarcze na Ukrainę z udziałem polskich przedsiębiorców.
Wizyta premiera jeszcze w wakacje
Wiceminister Emilewicz, która niedawno odbyła spotkanie z ambasadorem Ukrainy w Polsce Wasylem Zwaryczem, a w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów spotkała się z ukraińską delegacją pod przewodnictwem wicepremiera Ołeksandra Kubrakowa, wskazała, że rozmowy dotyczyły m.in. planowanej wizyty w Warszawie premiera Ukrainy Denysa Szmyhala. - Chcielibyśmy, aby do takiej wizyty doszło jeszcze w wakacje i aby jej głównym akcentem były kwestie związane z odbudową Ukrainy ze wskazaniem kilkunastu istotnych projektów dla Ukrainy, w których polskie firmy mogłyby uczestniczyć - dodała.
Odnosząc się do projektów związanych z odbudową Ukrainy, wskazała też na wspólną deklarację, która zostanie podpisana prawdopodobnie w przyszłym tygodniu w Londynie przez premierów Wlk. Brytanii, Ukrainy i Polski w zakresie odbudowy Ukrainy, m.in. w obszarze infrastruktury.
REKLAMA
Przeszkodą: brak transparentności
Według wiceminister Emilewicz przeszkodą dla polskich firm, zainteresowanych inwestowaniem na Ukrainie, jest "brak transparentności w prowadzeniu działalności gospodarczej na tamtejszym rynku". Inna kwestia, jak powiedziała, dotyczy zakazu wywozu gotówki przez firmy z Ukrainy, który został wprowadzony po wybuchu wojny.
- To staje się trudne dla Banku Gospodarstwa Krajowego, który kredytuje firmy działające na Ukrainie - stwierdziła. Zwróciła też uwagę, że kredyty są oferowane zarówno polskim, jak i ukraińskim firmom. - Gdyby firmy wiedziały, że będą mogły spłacać kredyty, czyli wywozić gotówkę, bank mógłby poszerzyć ofertę dla nich - oceniła Emilewicz.
Ambasada będzie wspierać projekty
Poinformowała, że przygotowuje katalog inwestycji, które polskie firmy są gotowe realizować na Ukrainie. - Są to takie projekty, jak np. most, na które jest na Ukrainie zapotrzebowanie, a polska firma jest gotowa go postawić - wyjaśniła. Wiceminister zapowiedziała, że listę takich projektów przekaże wkrótce stronie ukraińskiej - "ambasada ukraińska w Polsce zobowiązała się ubezpieczać takie inwestycje od strony dyplomatycznej".
Według wiceminister strona ukraińska wyraziła gotowość do wskazania konkretnych projektów, na które jest na Ukrainie zapotrzebowanie. - Ambasada jest gotowa wspierać realizację tych przedsięwzięć - stwierdziła.
REKLAMA
- Ułatwione wejście Ukrainy do NATO? Biden odpowiada Polskiemu Radiu i rozwiewa wątpliwości
- Zełenski dziękuje za okazane wsparcie. "Kontynuujemy pracę na rzecz tego, by świat zobaczył prawdę"
PAP/łs
REKLAMA