Müller punktuje Tuska. "PO próbowała napompować balonik dot. migracji"
- Platforma Obywatelska próbowała napompować balonik dot. migracji - ocenił w Polsat News rzecznik rządu Piotr Müller. Jak stwierdził, rozporządzenie usprawniające sprowadzanie do Polski pracowników nie będzie raczej procedowane.
2023-07-04, 19:48
Sprawę rozporządzenia skomentował na antenie Polsat News rzecznik rządu. - To jest rozporządzenie o charakterze technicznym, na podstawie którego PO próbowała napompować balonik dotyczący kwestii migracyjnych, ale to jest rozporządzenie techniczne. Ono raczej nie będzie procedowane z prostego powodu dlatego, że wokół niego stworzono nieprawdziwe historie, które serwuje Platforma Obywatelska - powiedział.
Jak wskazał Piotr Müller, jest to rozporządzenie techniczne, które "zmienia trochę organizację MSZ w tym zakresie". - Spodziewam się, że nie będzie dalej procedowane, żeby nie wywoływać emocji - stwierdził.
O dokumencie mówi w nagraniu zamieszczonym w internecie lider PO Donald Tusk ws. "masowej imigracji prowadzonej przez rząd PiS" i sugeruje, że - według niego - rządząca partia zamierza sprowadzić w następnej kadencji co najmniej milion pracowników kontraktowych z Afryki i Azji.
Prace legislacyjne są zakończone
Wcześniej o rozporządzeniu poinformował "Dziennik Gazeta Prawna", "rząd odpuszcza prace nad rozporządzeniem MSZ, które miało usprawnić sprowadzanie do Polski pracowników, głównie z Azji". "Formalnie projekt znajduje się w uzgodnieniach od 19 czerwca i, jak słyszymy, na tym etapie prace legislacyjne się zakończa" - pisze gazeta.
REKLAMA
Projekt rozporządzenia MSZ w sprawie państw, w których cudzoziemcy mogą składać wnioski o wydanie wizy przez ministra właściwego do spraw zagranicznych został zamieszczony w czerwcu na stronach rządowych. Lista załączona do projektowanego rozporządzenia zawiera 21 państw.
Projekt odpowiadał na potrzeby rynku
Uzasadnienie projektu wskazuje, że celem wprowadzenia możliwości składania wniosków wizowych bezpośrednio do MSZ jest zapewnienie "sprawnej obsługi" cudzoziemców. Pierwotnie to rozwiązanie - jak czytamy w uzasadnieniu projektu - zostało zastosowane w 2021 r. w odniesieniu do Białorusi, "z uwagi na istniejące potrzeby i oczekiwania".
Jak wskazano, wzrost liczby wniosków o wizę związany jest m.in. "z rosnącą presją ze strony podmiotów działających na rynku polskim oczekujących na przyjazdy cudzoziemców, głównie w celu podjęcia pracy".
- Opozycja przeciwko przymusowej relokacji migrantów? Przypominamy: głosowanie w PE pokazało coś innego
- Skandaliczne słowa Ochojskiej. Zamieszki we Francji porównała do 11 listopada w Polsce
Zobacz także: Poseł PiS Andrzej Kryj o nielegalnej imigracji
PAP/łs
REKLAMA