Wybory przedterminowe w Polsce. Kiedy może do nich dojść?
Kampania przed wyborami parlamentarnymi oficjalnie rozpoczęta. We wtorek w Dzienniku Ustaw opublikowano postanowienie prezydenta Andrzeja Dudy o zarządzeniu wyborów 15 października oraz kalendarz wyborczy. Przypominamy w jakiej sytuacji mogłoby dojść do zorganizowania wyborów przedterminowych.
2023-08-09, 04:10
Jak poinformowała Państwowa Komisja Wyborcza, zgodnie z konstytucją wybory parlamentarne zarządza prezydent nie później niż na 90 dni przed upływem 4 lat od rozpoczęcia kadencji Sejmu i Senatu.
Kadencja Sejmu
Obecna kadencja Sejmu i Senatu trwa od 12 listopada 2019 roku i zakończy się w dniu poprzedzającym pierwsze posiedzenie Sejmu następnej kadencji. Ostatecznym terminem, w którym prezydent Duda mógł ogłosić datę wyborów, był 14 sierpnia.
Najbliższe wybory parlamentarne odbędą się 15 października. Polacy wybiorą na czteroletnią kadencję 460 posłów i 100 senatorów.
REKLAMA
Kiedy może dojść do wyborów przedterminowych?
Kadencja Sejmu w Polsce trwa zazwyczaj 4 lata. Jeśli chodzi o możliwość przedterminowych wyborów, mogą one zostać zarządzone w przypadku, gdy Sejm zostanie rozwiązany przez Prezydenta na wniosek premiera lub jeśli Sejm nie jest w stanie wyłonić nowego rządu po wyborach. Może się tak również stać w przypadku dymisji rządu lub parlamentu.
Przedterminowe wybory mogą więc mieć miejsce przed upływem pełnej kadencji, jeśli zajdą odpowiednie okoliczności.
- Kto ma prawo głosować w wyborach do Sejmu i Senatu? Wyjaśniamy
- Wybory parlamentarne 2023. Zasady udziału, ważne terminy w kampanii [HARMONOGRAM]
- Zasady przeliczania głosów w wyborach do Sejmu. Tłumaczymy, dlaczego "zwycięzca bierze wszystko"
ZOBACZ TAKŻE: Michał Gramatyka o nadchodzących wyborach
PAP/IAR/jb
REKLAMA
REKLAMA