Wybory 2023. Dziś w południe PiS zaprezentuje hasło wyborcze

2023-08-18, 08:13

Wybory 2023. Dziś w południe PiS zaprezentuje hasło wyborcze
Jarosław Kaczyński uczestniczy w objeździe PiS po Polsce. Foto: @pisorgpl/Twitter

Prezes PiS Jarosław Kaczyński przedstawi dziś w południe hasło wyborcze ugrupowania - informuje Polska Agencja Prasowa. W prezentacji hasła wezmą też udział marszałek Sejmu Elżbieta Witek, premier Mateusz Morawiecki, wiceprezesi partii Mariusz Błaszczak i Beata Szydło.

W prezentacji hasła wyborczego oprócz prezesa PiS wezmą udział członkowie prezydium: premier Mateusz Morawiecki, szef MON Mariusz Błaszczak oraz była premier, europoseł Beata Szydło oraz marszałek Sejmu Elżbieta Witek.

- Dzisiaj o godz. 12.00 ogłosimy swoje hasło wyborcze i ruszamy z dalszymi działaniami w terenie, bo one już się odbywają – poinformował rzecznik w Polsat News.

Dodał, że "hasło będzie miało horyzontalny charakter, w tym sensie, że będzie dotyczyło różnych obszarów i będzie je można rozwijać na różne wątki". Dopytywany o szczegóły, Müller powiedział, że "hasło dotyczy tego, o co Polacy się troszczą i to w wielu obszarach".

Wybory parlamentarne odbędą się 15 października; Polacy wybiorą na czteroletnią kadencję 460 posłów i 100 senatorów.

Wybory i referendum

Szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak podkreśliła, że każde wybory są ogromnym przedsięwzięciem organizacyjnym i wysiłkiem. - Tu będzie jeszcze większy. My musimy wykonać zadania nałożone na nas, zadania ustawowe - dodała. W tym samym dniu zorganizowane zostanie referendum.

Pietrzak zwróciła również uwagę, że o ile frekwencja w wyborach jest podawana jako ciekawostka i nie ma wpływu na ich rozstrzygnięcie, tak w przypadku referendum frekwencja jest kluczowa. Wynik referendum jest bowiem wiążący, jeżeli wzięła w nim udział więcej niż połowa uprawnionych do głosowania. Liczbę osób, które wzięły udział w referendum ustala komisja obwodowa na podstawie liczby kart ważnych, wyjętych z urny.

Kampania wyborcza

Wcześniej szefowa KBW odniosła się również do wątpliwości związanych z prowadzeniem równolegle kampanii wyborczej i kampanii referendalnej. - Finansowanie kampanii wyborczej i referendalnej będzie odbywać się na odrębnych zasadach, będą w nich uczestniczyły różne podmioty, rozliczające się na różne sposoby. Z kampanii wyborczej sprawozdanie finansowe będą składały uczestniczące w wyborach komitety wyborcze. Z kolei sprawozdania finansowe z kampanii referendalnej będą składały podmioty uprawnione do udziału w niej, między innymi partie polityczne - mówiła. - Na materiałach referendalnych będzie zatem oznaczenie partii politycznej, a na materiałach wyborczych oznaczenie komitetu wyborczego - dodała.

Kampania referendalna rozpoczyna się z dniem ogłoszenia uchwały Sejmu o zarządzeniu referendum i ulega zakończeniu na 24 godziny przed dniem głosowania. Jeśli referendum zostanie zarządzone na dzień wyborów, a więc na 15 października, cisza referendalna rozpocznie się w piątek, 13 października, o godz. 24.00 i będzie trwała do zakończenia głosowania. Zatem będzie pokrywać się z ciszą wyborczą.

Komitety wyborcze do 28 sierpnia

Przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Sylwester Marciniak stwierdził, że organizacja referendum w dniu wyborów parlamentarnych jest zgodna z prawem. Jedynie wybory parlamentarne i samorządowe nie mogą być przeprowadzane tego samego dnia.

Sędzia Marciniak powiedział też, że "do 27 sierpnia Państwowa Komisja Wyborcza powinna powołać Okręgowe Komisje Wyborcze". - W tej chwili komisarze składają wnioski o powołanie Okręgowych Komisji Wyborczych. W większości członkami Okręgowych Komisji Wyborczych będą sędziowie - dodał.

Wskazał, że PKW podczas poniedziałkowego posiedzenia podjęła decyzję o ogłoszeniu komunikatu o liczbie wyborców na dzień 30 czerwca br., która wynosi przeszło 29 milionów.

Dotychczas Państwowa Komisja Wyborcza zarejestrowała 31 komitetów wyborczych w wyborach parlamentarnych. PKW przyjmuje zgłoszenia o utworzeniu komitetu do 28 sierpnia.

Czytaj także:

pg,iar,pap

Polecane

Wróć do strony głównej