Wystawa w PE przypomni o pakcie Ribbentrop-Mołotow. Saryusz-Wolski: pieczętował nie tylko los Polski

- Pakt Ribbentrop-Mołotow był jednym z najbardziej niebezpiecznych i haniebnych porozumień w historii świata - powiedział w Brukseli europoseł PiS Jacek Saryusz-Wolski. Polityk wziął udział w otwarciu wystawy "Pakt zbrodniarzy" w Parlamencie Europejskim, przygotowanej przez Instytut Pamięci Narodowej.

2023-08-28, 14:03

Wystawa w PE przypomni o pakcie Ribbentrop-Mołotow. Saryusz-Wolski: pieczętował nie tylko los Polski
Wystawę poświęconą paktowi Ribbentrop-Mołotow można oglądać w Parlamencie Europejskim. Foto: Twitter/@ipngovpl

Ekspozycja opowiada o tym, jak wyglądały ustalenia Związku Sowieckiego i III Rzeszy w kwestii podziału terytorialnego Europy, które sankcjonował pakt Ribbentrop-Mołotow.

Przypięczętowanie losów części Europy

- W pakcie Ribbentrop-Mołotow dwa totalitarne reżimy - nazistowski i komunistyczny - zdecydowały się, ramię w ramię, zaprowadzić w Europie terror i w ramach swoich imperialnych aspiracji decydować o kształcie granic i o losach milionów obywateli nie tylko Polski, ale i innych krajów naszej części Europy - mówił Jacek Saryusz-Wolski.

- Pakt Ribbentrop-Mołotow pieczętował nie tylko czwarty rozbiór Polski, ale również losy Litwy, Łotwy, Estonii, Finlandii i Rumunii - wskazywał.

Czytaj także w TVP.Info: Wstęp do agresji na Polskę. Mijają 84 lata od podpisania paktu Ribbentrop-Mołotow

REKLAMA

Europoseł PiS ocenił, że duch paktu Ribbentrop-Mołotow, choć w innej formie, funkcjonuje w Europie do dziś.

Legutko: pewne podstawowe fakty są w Europie nieznane

23 sierpnia 1939 roku, data podpisania paktu Ribbentrop-Mołotow, to jedna z kluczowych dat w złej historii ostatniego stulecia, bo przymierze Niemiec i Związku Sowieckiego to symboliczny początek II wojny światowej - ocenił w rozmowie z Polskim Radiem europoseł PiS i współprzewodniczący grupy konserwatystów, prof. Ryszard Legutko. 

Eurodeputowany dodał, że ta wystawa ma przypominać społeczeństwom w Europie Zachodniej o historii, bo znajomość II wojny światowej jest tam nikła. Jego zdaniem jednym z powodów jest drastyczne obniżenie poziomu nauczania historii, co sprawia, że pewne podstawowe fakty są nieznane.

Czytaj także w PAP.pl: Ambasador Niemiec: nikt nie powinien kwestionować faktów historycznych, Polska była ofiarą paktu Ribbentrop-Mołotow

REKLAMA

Wystawa "Pakt zbrodniarzy" będzie otwarta dla zwiedzających w Parlamencie Europejskim do soboty.

Czytaj także:

[ZOBACZ TAKŻE] Wiceminister kultury Jarosław Sellin gościem Polskiego Radia 24:

IAR/ mbl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej