Piotr Duda: bez Jana Pawła II nie byłoby "Solidarności"
- Dobrze wiemy, że bez Ojca Świętego Jana Pawła II nie byłoby "Solidarności" i Porozumień Sierpniowych - mówił Piotr Duda przewodniczący NSSZ "Solidarnosć" podczas 43. rocznicy obchodów Sierpnia 1980 i powstania NSZZ "Solidarność".
2023-08-31, 16:15
Mijają 43 lata od podpisania porozumień sierpniowych, zawartych przez komunistyczne władze i protestujących robotników. 31 sierpnia 1980 roku o godzinie 16.40, po 18 dniach strajku okupacyjnego w Stoczni Gdańskiej, po przystąpieniu do protestów solidarnościowych 700 zakładów pracy z całej Polski, a także po wielu dniach negocjacji strajkujących ze stroną rządową, zostało podpisane historyczne porozumienie. Otworzyło drogę do powstania Solidarności i rozpoczęło przemiany ustrojowe w Polsce.
Strajk w Stoczni Gdańskiej, rozpoczęty 14 sierpnia przez robotników związanych z Wolnymi Związkami Zawodowymi (tworzone w konspiracji od 1978 roku): Jerzego Borowczaka, Bogdana Felskiego i Ludwika Prądzyńskiego, odegrał ogromna rolę w sierpniu 1980 roku. Gdańsk stał się nieformalnym centrum akcji protestacyjnej. Kilka wydziałów stoczni zastrajkowało także w obronie Anny Walentynowicz, dyscyplinarnie zwolnionej z pracy, za niezależną działalność związkową.
Zobacz też na i.pl: Prezydent Andrzej Duda w Szczecinie. Odsłonił pomnik Bohaterów Stycznia '71
REKLAMA
Posłuchaj
Piotr Duda: "Solidarność" powstała, bo chcieli tego polscy pracownicy: górnicy, hutnicy i stoczniowcy. (IAR) 0:19
Dodaj do playlisty
Obchody w Gdańsku
- Dobrze wiemy, że bez Ojca Świętego Jana Pawła II nie byłoby "Solidarności" i Porozumień Sierpniowych I dlatego KZD w Spale odbędzie się pod zawołaniem: "Ty nas obudziłeś, My Cię obronimy". Szczęść Boże Polsce i szczęść Boże Solidarności - mówił przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda.
Piotr Duda podkreślił, że w szczytowych momencie w strajkach, które rozpoczęły się w lipcu 1980 brało udział ponad 700 tysięcy pracowników z 700 zakładów pracy. Jak dodał, "Solidarność" powstała, bo chcieli tego polscy pracownicy: górnicy, hutnicy i stoczniowcy:
Podczas uroczystości przewodniczący kapituły Wojciech Książek wręcza uczniom stypendia NSZZ "Solidarność". W ramach tegorocznej XXI edycji stypendia trafiły do 21 uczniów. Ponadto Sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Jarosław Sellin wręczył odznaczenia "Zasłużony dla Kultury Polskiej" Mieczysławowi Janowi Selinowi oraz Edwardowi Formeli.
REKLAMA
Posłuchaj. Rozmowa z Krzysztofem Wyszkowski, twórcą Wolnych Związków Zawodowych
Czytaj też:
- Historyk IPN: podpisanie porozumienia w Gdańsku miało przełomowe znaczenie w historii PRL-u
- Centrum Solidarności "Stocznia" będzie dbać o promocję wartości solidarnościowych w Polsce i na świecie
IAR/tysol.pl/mn
REKLAMA