Niespokojnie na granicy. Nielegalni migranci obrzucali kamieniami funkcjonariuszy SG
W rejonie działania placówki SG w Dubiczach Cerkiewnych znajdująca się po białoruskiej stronie 20-osobowa grupa migrantów rzucała kamieniami w polskie patrole - przekazała Straż Graniczna.
2023-09-04, 09:41
Według statystyk SG, od początku roku na granicy polsko-białoruskiej było 20,7 tys. prób jej nielegalnego przekroczenia. W marcu i kwietniu było po ok. 2,5 tys. takich prób, w maju ok. 3 tys. W czerwcu odnotowano ich również niespełna 3 tys. W lipcu było 4 tys. takich prób, a w sierpniu - blisko 2,8 tys.
Z danych Podlaskiego Oddziału SG wynika, że w tym roku na granicy z Białorusią ujawniono migrantów pochodzących z blisko 50 różnych państw.
Zapora elektroniczna
Na długości 186 km granicy z Białorusią zbudowana została w 2022 r. stalowa zapora o wysokości 5,5 m, która jest głównym elementem zabezpieczenia granicy przed nielegalną migracją. Jej uzupełnieniem jest system kamer i czujników, który powstał na 206 km granicy i w całości jest już użytkowany przez polskie służby graniczne.
Zobacz również w tvp.info: Nowy spot PiS. Błaszczak przypomniał, jak opozycja atakowała broniących wschodniej granicy
REKLAMA
W 2024 r. ma ruszyć budowa elektronicznej zapory również wzdłuż rzeki Bug na Lubelszczyźnie oraz wzdłuż rzek Świsłocz i Istoczanka na Podlasiu. Firmy, które wykonają tę zaporę, mają być wyłonione do końca 2023 r., a inwestycja sfinansowana ze środków UE. Kamery i czujniki ruchu będą instalowane na brzegach rzek w pasie drogi granicznej.
- Na Litwie też niespokojnie. W ciągu dwóch lat Straż Graniczna zawróciła ponad 20 tys. nielegalnych migrantów
- Ochojska atakuje politykę walki z nielegalną migracją. "Wstydzę się, że ich nie przyjęliśmy"
- Szkolenia w Moskwie dla białoruskich żołnierzy. Będą poprawiać zdolności bojowe
[ZOBACZ TAKŻE] Szef MON Mariusz Błaszczak gościem Programu 1 Polskiego Radia
IAR/PAP/łl
REKLAMA
REKLAMA